Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Software i Mreže Bullet Instalacija Linux operativnog sistema

Offline MeetChaos
nap

125 pregleda, 6 odgovora i 3 glasova
Napisano : 17.04.15 u 22:25

Pozdrav,

Odlučio sam da napravim mali tutorial kako da instalirate, u mom slučaju, Kali Linux operativni sistem preko USB-a.

Lično sam imao problema sa pravljenjem bootabilnog USB-a preko Rufusa ali zato postoji drugi tool pod imenom Universal USB Installer.

Prije svega, potreban vam je operativni sistem Windows XP+ i više, i ovaj tool koji možete skinuti na sljedećem linku:

Link: http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Čim downloadujete, pokrenete .exe fajl i otvorit će vam se sljedeći prozor:

U prvom koraku odaberete Linux operativni sistem koji želite, i ukoliko niste do sada uradili, imate opciju da skinete željeni .iso.

U drugom koraku pronađete vaš skinuti .iso fajl i naravno po završetku, odaberete vaš USB koji želite napraviti bootabilnim.

Po završetku, dobit ćete ovakav prozor:

Nakon što ste vaš USB napravili bootabilnim, potrebno je da restartujete računar i u BIOS-u podesite da računar prvo boota sa USB-a kao što je prikazano na slikama:

Potrebno je da sačuvate promjene i izađete iz BIOS-a. Sljedeći boot će biti sa USB-a i krenimo sa instalacijom željenom operativnog sistema:

Odaberemo Graphicall install ili Text-Mode install.

Potom, odaberemo jezik i državu:

Kao hostname upišite šta želite, na slici je napisano "kali" kao primjer.

Username:

Odaberite vašu vremensku zonu:

NAPOMENA:
Ukoliko želite koristiti dual-boot opciju, potrebno je da kreirate particiju a to ćete uraditi tako što otvorite Disk Managment:

Zatim odaberete particiju koju želite shrinkovati desnim klikom na nju:

Potrebno je da upišete koliko hoćete prostora na željenoj particiji. Inače, ja sam za svoju particiju na koju ću instalirati stavio 50GB.

Taj prostor će biti unallocated i desnim klikom idemo na New Simple Volume, tj. da taj prostor dodijelimo našoj particiji kao što je prikazano na slici:

Označite vašu particiju slovom koji želite:

Formatirajte vašu particiju sa sljedećim opcijama:

Po defaultu, File System je NTFS. I naravno, nazovite vašu particiju kako želite.

Nakon što smo i to obavili, dobit ćemo ovaj screen da smo uspješno napravili particiju:

NAPOMENA Vol.2:

Ukoliko želite samo da probate, testirate, whatever, vaš željeni sistem, možete isto uraditi preko Virtual Boxa koji možete skinuti:
https://www.virtualbox.org/

Da se vratimo našoj instalaciji sistema. Nakon što smo podesili vremensku zonu u zadnjem koraku, sljedeće je da odaberemo na koju ćemo particiju instalirati sistem pošto ću ja koristiti dual-boot sa Windows 7.

Dakle, kada nam se pojavi ovaj prozor, idemo na Manual jer nećemo da formatiramo čitav disk:

Kada odaberemo novo kreiranu particiju,

Podesite isto kao ja u slici dole:

Nakon što smo sve podesili, na koju ćemo particiju instalirati, potrebno je da završimo sa instalacijom koja traje svega 10 min.

Na samom kraju instalacije, instalirajte i GRUB Boot Loader:

Sljedeći boot će vam otprilike izgledati ovako, naravno, u zavisnosti koji operativni sistem imate instaliran:

Instalaciju smo završili!

Po završetku, izvadite vaš USB iz utora, vratite u BIOS-u da boota sa HDD-a i uživajte u čarima Kali Linuxa ili kojeg već Linuxa ste instalirali.
1# Post editovao MeetChaos datuma 17.04.15 u 22:28:34
Offline MeetChaos
nap

NAPOMENA Vol.3:

Maloprije sam slučajno izašao kada sam pisao novu temu pa sam morao ispočetka sve. Ako sam napravio bilo kakvu grešku, nešto sam fulio, imate neke kritike/prijedloge, volio bih da čujem vaša mišljenja. Nadam se da sam vam barem malo pomogao.
Post dobio aplauz od bogetina
Gamers.ba
Rank 0

Offline NB3
global

Extra urađeno, svaka čast za trud. Mislim da si to sve fino detaljno objasnio i da ne bi trebalo biti problema prilikom instalacije. Lično, nisam nikad koristio Linux ali imam volju kad malo više vremena ulovim da ga testiram.
Post dobio aplauz od MeetChaos
Offline MeetChaos
nap

NB3 je napisao/la:
Extra urađeno, svaka čast za trud. Mislim da si to sve fino detaljno objasnio i da ne bi trebalo biti problema prilikom instalacije. Lično, nisam nikad koristio Linux ali imam volju kad malo više vremena ulovim da ga testiram.
Ukoliko bude ikakvih problema, samo se meni obratis/te. Koji god Linux probas, neces zazaliti!
Offline Madoxx
luck0r

Iskreno pozitivno sam se iznenadio kada sam vidio ovako opsiran i dugacak tutorial 
Svaka cast za trud,linux licno ne koristim,nemam potrebe,a ako bude sad znam gdje imam tutorial  
Offline MeetChaos
nap

Madoxx je napisao/la:
Iskreno pozitivno sam se iznenadio kada sam vidio ovako opsiran i dugacak tutorial 
Svaka cast za trud,linux licno ne koristim,nemam potrebe,a ako bude sad znam gdje imam tutorial  
Linux je super sistem, a duže vrijeme već koristim Kali. Na početku bude malo neobično jer sam i ja dugo god. koristio Windows ali se navikneš brzo. U svakom slučaju, probaj ga.  
Post dobio aplauz od ladyx_509
Offline Charulja
nap

Svaka čast na tutorijalu 

Ja izbjegavam Kali jer ga razvijaju pripadnici izraelske vojske ...

Radije koristim Debian ... i tebi preporučujem 
Na vrh
Odgovori