Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Software i Mreže Bullet Zaštita računara na internetu i mreži

Offline MeetChaos
nap

264 pregleda, 17 odgovora i 1 glasova
Napisano : 15.04.15 u 21:48

Pozdrav svima,

"U današnjem elektronskom svijetu, postoje dvije napasti koje svakog korisnika računara prije ili kasnije “stignu” – SPAM poruke i virusi – programi napisani samo sa jednim ciljem – da vam na posredan ili neposredan način nanesu štetu. Pri tom ću termin “virusi” koristiti široko: to su svi programi koji vam na neki način smetaju – ili šalju poštu u vaše ime sa ciljem da zaraze i vaše sagovornike, ili izbacuju dosadne reklame dok surfujete mrežom (tzv. Adware programi) ili javljaju svojim tvorcima vaše povjerljive podatke i/ili navike (tzv. Spyware programi)."

Nakon što otprilike znamo šta ove opasne stvarčice rade, trebamo se znati odbraniti od istih. Postoje razni programi za zaštitu našeg računara ali najbolje ćemo se zaštiti razmišljajući glavom, tj. da ne otvaramo e-mail poruke nepoznatih ljudi, da ne skidamo kojekakve stvari sa interneta i dr.

Dakle, postoje više vrsta zaštita.

Antivirusna zaštita
Anti-virus program se sastoji od nekoliko računarskih programa koji pokušavaju pronaći, spriječiti i ukloniti računarske viruse i ostali maliciozni softver (malware).

Besplatni su:
• Avast! Home Edition
• Avira
• AVG Free Edition

Komercijalni su:
• ESET NOD 32 Antivirus
• Kaspersky Anti-Virus
• Symantec Norton-AntiVirus
• F-Secure
I naravno, mnogi drugi.

Antispyware zaštita
Pod spyware mislimo na programe koji se nasele na korisničko računalo ali ne rade nikakvu štetu u smislu brisanja datoteka ili slično, već korisnika ometaju u radu iskakanjem reklamnih prozora, pokušajima automatskog spajanja na net, u krajnjem slučaju i slanja korisnikovih podataka na udaljena web odredišta i slično.

Najbolji antispyware programi su:

-Malwarebytes Anti-Malware
- Super Antispyware Free Edition
- Spybot – Search&Destroy

O internet i e-mail prevarama ćemo idući put, a mene zanima sljedeće:

- Da li koristite antivirus/antispyware programe i koje?

Svaki post će biti nagrađen aplauzom!

Što se mene tiče, ne koristim nikakav antivirus program, samo pazim šta radim na internetu i to je to. Malo se raspišite!
Offline biggiepk
pr0

Ma znam ponekad onako očistiti malwerom, kasperskym, ccleanerom i jednim detaljnim pregledom datoteka na HDD-u završiti čiščenje pc-a. Naravno format ide svako pola godine, ili godinu zavisi da koliko sam koristio računar i u koje svrhe. Mislim da malo bolji poznavalac eng. jezika nikada neće nasrnuti na glupe linkove, kao što su oni po fejsu, po yt i po onim surveyima. Samo treba paziti šta se skida i otvara.
Post dobio aplauz od MeetChaos
Gamers.ba
Rank 0

Offline LAmar
nap

Ma ne koristim antivirus uopšte , nekad kad sam siguran da mi je virus uletio skeniram sa malware . Antivirus mi nije potreban iz razloga zato što ne koristim kreditne kartice na kompu i sl. a ovo šifra email-a itd. mah to je glupost haha
Offline nighty1z
HaxXor

Takodjer ne koristim antivirusni program, jer ne skidam svasta sa interneta i mislim da antivirusni programi samo usporavaju racunar a ne odrade posao kako treba, pogotovo ove besplatne verzije antivirusa. Opet postoji milion nacina da virus udje u racunar, a da ga antivirus ne registruje, jer sam se uvjerio kada sam testirao par antivirusnih programa, jedan pokazuje racunar cist, drugi pokazuje 2 virusa, treci 10 virusa etc u razmaku od 5-10 minuta kada sam ih instalirao i deinstalirao cisto zbog testiranja...

Koristim malwarebytes i tuneup utilities koji je od ove godine avg tuneup. Malwarebytes pokrenem svako par dana, cisto da skenira racunar, dok tuneup mi se svidja zbog vise nekih korisnih programa kao 1 click maintance, hdd checker, browser cleaner, registry cleaner etc.
Offline champ20ns
HaxXor

Mi o vuku ...

Baš sad nešto gledam, često se dešava da me sa g.ba prebacuje automatski na neke niđe veze sajtove, dok to nije slučaj na fb i drugim sajtovima.

Čistio sam sa CCleanerom, opet ista stvar, sad ću probati i sa AntiMalware, ako ni to ne pomogne, šta onda 

Antiviruse nisam nikada koristio, uradim format kad računar "zariba" i to je to.
Offline MeetChaos
nap

champ20ns je napisao/la:
Mi o vuku ...

Baš sad nešto gledam, često se dešava da me sa g.ba prebacuje automatski na neke niđe veze sajtove, dok to nije slučaj na fb i drugim sajtovima.

Čistio sam sa CCleanerom, opet ista stvar, sad ću probati i sa AntiMalware, ako ni to ne pomogne, šta onda 

Antiviruse nisam nikada koristio, uradim format kad računar "zariba" i to je to.
Skeniraj računar sa ovim programom:

http://www.malwarebytes.org/var3-flat/

Također, za održavanje računara preporučujem CCleaner, Iobit Advanced System Care i Tune Up.
Offline Rayleigh
pr0

Ma koristim Aviru+Malwarebyte. Nemam nikakvih problema,ovi programi automatski skeniraju racunar svakih 7 dana,racunar je brz za svoje performance i stoga sam zadovoljan. Iako sam nekad razmisljao da izbrisem antivirus i ostavim samo malwarebytes,shvatio sam bolje ne,ako mi vec racunar ne djeluje usporeno,nema potrebe 

Prije sam imao groznih iskustava s virusima ,prvi put sam bio žrtva mozda prije 5-6 godina,kada sam muku mucio s trojancima,racunar mi svakih 20-30 sekundi izbacivao nekakav kod,i ukoliko ja taj kod ne ukucam u datom roku,on bi se ugasio.Tad mi je jedino pomoglo obaranje sistema .
Offline Apish_Mezayaye
luck0r

Imam neki avast, nema nikakve posebne funkcije osim što se vrti u ćošku ekrana. A iskreno, pičkast je neki antivirus, ujebaše mi virusi comp on ni habera...
Online wxn
pr0

Koristim Malwarebytes ali sam u zadnje vrijeme osjetio pad performansi računara, pojavio se tu i neki virus koji koristi grafičku i procesor za mining kojeg ne prepoznaje Malwarebytes. Ovaj pad performansi se dosta osjeti kad je u pitanju neka zahtjevnija igra pa se pojavi stuttering i blagi pad fps-a. Mislim da ću u skorije vrijeme morati obarati sistem jer se nakupilo virusa, antivirus ne koristim i nikad ga nisam koristio. 
Offline Bakee
nap

Posto koristim racunar samo za net i office, nade se tu i tamo neki virus i redovno cistim sa ccleanerom. Koristim takoder i AVG i Malwarebytes.
Offline isooooo
nap

Mislim da je svima potrebna neka zaštita, bez obzira ako neko pazi ili ne, uvijek se nađe neki problemčić/virusčić koji će zahvatit računar i onda ga uspori u najmanju ruku, pa šta već sve može biti ne znam ni ja.

Ja bi čak išao do te mjere da platim za AV ukoliko je baš potrebno da me zaštiti. ( Ukoliko sam zaposlen i imam viška novca, što nije slučaj u BiH )
Offline FoxSin
camper

S obzirom da formatiram racunar svaka 3/4 mjeseca zastitu ne koristim , datoteke koje su mi potrebne za rad te programe kao CATIA/AutoCad/Mechanical stavljam na externi.

Survery's ili reklamiranja tipa FREE ne treba otvarati virusi jedan do drugog to bi trebao znati svaki bolji i cesti korisnik racunara i interneta..
Offline mersimthebody
luck0r

ne koristim antivirus jedno 7 godina i zadovoljan sam time,ponekad malwerbytesom scan i to je to,SSD je tu pa svejedno ne koci nikad ni komp pa nema potrebe ni za formatom kompa
Offline wonzzi
l33t

Kao i vecina ne koristim nista, pazim gdje ulazim, sta radim i nakon 2-3 mjeseca ocistim ccleanerom i to je to.

btw. sretno na modu  
Offline Madoxx
luck0r

Evo isti mi je sistem 2 godine skoro,avast i ccleaner su dobro obavili posao.Na pretrazivacu koristim AdBlocker+ svaka pohvala,odlican je addon,jedino to i koristim od addona.Na telefonu imam Clean Master i to je jako korisna aplikacija,sto se tice zastite i cuvanja telefona,tableta itd.
Offline THE_RIDE_NEVER_
nap

Iskreno ne vjerujem Antivirusnim programima, kad se virusi ugnjezde ne moze ih nista unistiti, vjerovatno imam virusa na Racunaru s obzirom da ponekad skidam sa torrenta ali rusit cu ovaj koji dan sistem kada uhvatim vremena.
Offline rusijabajomoj
gamer

Kao i vecina ne koristim antivirus, ne koristim cak ni Ccleaner i Malwarebytes. Samo puknem fino format svako pola godine i to je to, mada je i to bez potrebe jer pazim sta radim   .
Offline ShOoRtY
HaxXor

Koristio sam jedno vrijeme Avast u kombinaciji sa Malwarebytes i CC, ali sam odbacio Avast poslije jer sam vidio da mi ne treba, samo beze krade prostor.

Sad jednom mjesecno opalim Malwarebytes i CC ciscenje i dobar sam.
Na vrh
Odgovori