Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Software i Mreže Bullet [TUT] Povezivanje modema i routera (ADSL)

Offline NB3
global

561 pregleda, 18 odgovora i 4 glasova
Napisano : 07.02.14 u 08:54

Pozdrav,

Pošto sam na forumu primjetio da često bude pitanje kako da spojim modem i router odlučio sam napraviti tutorijal i sve detaljno objasniti. Počet ću od konfiguracije modema pa onda konfiguracija routera. Ja imam modem od telekoma (Paradigm PTI-8441), mada je ista procedura ako imate drugi modem (ZTE, TP Link...)
Prvo korak koji jeste i najbitniji je da modem konfigurišete. Telekom kada vam donese modem on je konfigurisan da radi na principu PPPoE (stalna ili automatska konekcija). Vi treba da stavite umjesto "PPPoE" u "Bridge Mode".
Prvo što ćemo uraditi je spojiti se na internet (bez routera), znači samo da je uključen modem, odaberete neki od browsera i kucate 192.168.1.1, kod vas možda neće raditi pa pokušajte neku od sljedećih kombinacija (192.168.0.1, 192.168.1.2...). Kada vam izbaci prozor u koji treba da kucate Username i Password u polje Username kucajte "admin" i u polje Password kucajte "admin", u slučaju da ne radi u polje Password kucajte "vr10vr10tajn1pa55". Postoji mogućnost da opet neće raditi, onda je potrebno da resetujete modem i vratite ga na početne postavke, time bi trebao primiti password koji sam napisao.
Zatim vam izbacuje konfiguraciju gdje trebate kliknuti na "Advance".

Onda otvarate kategoriju "WAN" gdje podešavate parametre i mod. VPI/VCI treba da bude 8/35 kao na sjedećoj slici:

Nakon toga idete na "SAVE", sačekate 10-15 sekundi da se modem ugasi i ponovo upali i time ste završili sa konfiguracijom modema.
Ovim procesom ste dobili konfigurisan modem koji više ne radi na "stalnu konekciju".

Sljedeće što trebate uraditi je spojiti modem, router i računar. Da ne pametujem puno i ne komplikujem ovako bi trebalo da izgleda:

Sada slijedi konfiguracija routera. Pošto ja imam TP-LINK WR740N na njemu ću i pokazati kako treba da se konfiguriše. Obično uz router dobijete i CD (Quick setup), ubacite ga i pratite samo korake koje vam ponudi. Ja sam izgubio CD pa ću to uraditi ovako... Kucate opet u browser 192.168.0.1 gdje vam izbacuje ovaj prozor i kucate u oba polja "admin".

Zatim idete na "Quick setup" i "Next".

Sljedeće što trebate označiti je "PPPoE", Dynamic ili Static IP vam neće raditi i opet na gumb "Next".

U sljedeća polja kucate podatke od vaše ADSL konekcije.

Ostalo je još podešavanje Wirelessa, da li želite uključiti, koji tip zaštite izabrati, koju lozinku staviti...

To bi bilo to. Na kraju ostaje da još restartujete router kao na sljedećoj slici, potvrdom na gumb "Finish", pričekate 10-15 sekundi imate konfigurisan modem i router, tako da i Wireless radi bez problema.

Nadam se da će biti od koristi i da će biti manje pitanje vezano za ovu temu. Ako negdje zapnete tu sam da pomognem koliko mogu.
1# Post editovao NB3 datuma 07.02.14 u 09:00:25
Offline invadenn
nap

lijepo odradjeno samo bi trebao malo vise koristiti enter da nije sve tako zbijeno nego da je malo preglednije.

sve u svemu es ist scho:n 
Gamers.ba
Rank 0

Offline NB3
global

invadenn je napisao/la:
lijepo odradjeno samo bi trebao malo vise koristiti enter da nije sve tako zbijeno nego da je malo preglednije.

sve u svemu es ist scho:n 
Ma ajde, bitno je da se raja može snaći, a ostalo je manje bitno. 
Post dobio aplauz od N3sTabilaN
Online N3sTabilaN
camper

NB3 je napisao/la:
Ma ajde, bitno je da se raja može snaći, a ostalo je manje bitno. 
Nisam prije vidio temu, ide u sticky.

@Tema
Ljepo si ovo objasnio svaka čast, ja sam neki dan priključio ADSL modem "ZTE ZXHN H108L" i uspijem hajvan resetovat modem radi password-a (nije mogo onaj default) i nestane neta....
Čitav dan se patio išo do druga da kopiram cfg sa neta, na kraju samo trebalo pokrenut čarobnjak i ukucat user za PPPoE ::EpicFacePalm::
Offline NB3
global

N3sTabilaN je napisao/la:
Nisam prije vidio temu, ide u sticky.

@Tema
Ljepo si ovo objasnio svaka čast, ja sam neki dan priključio ADSL modem "ZTE ZXHN H108L" i uspijem hajvan resetovat modem radi password-a (nije mogo onaj default) i nestane neta....
Čitav dan se patio išo do druga da kopiram cfg sa neta, na kraju samo trebalo pokrenut čarobnjak i ukucat user za PPPoE ::EpicFacePalm::
Potrudio sam se da olakšam raji, znam da često bude problema oko konfiguracije, da li samo modela ili routera, svakako će dobro doći ova tema.

Hvala ti. 
Offline mesakage
nap

Pozdrav, moj internet je HS-ov i marka modema je Scientific Atlanta 2100 http://i197.photobucket.com/albums/aa32/mattey3/modem.jpg

Kupio sam router TP-Link model TL-WR740N pa me zanima kako da napravim wifi konekciju?
Offline NB3
global

mesakage je napisao/la:
Pozdrav, moj internet je HS-ov i marka modema je Scientific Atlanta 2100 http://i197.photobucket.com/albums/aa32/mattey3/modem.jpg

Kupio sam router TP-Link model TL-WR740N pa me zanima kako da napravim wifi konekciju?
Ne znam proceduru kako ide kod HS-a. Znaš li kako je modem konfigurisan ? U kom modu radi ? Kako se povezuješ na internet ?
Offline mesakage
nap

[quote]Znaš li kako je modem konfigurisan ? U kom modu radi ? Kako se povezuješ na internet ? [/quote]

Brate iskreno ne znam, ali znam ad se ne povezujem na net uopšte, ako misliš kako se logujem, kada upalim računar sam se loguje na net, ako si na to mislio?
Offline NB3
global

mesakage je napisao/la:
[quote]Znaš li kako je modem konfigurisan ? U kom modu radi ? Kako se povezuješ na internet ? [/quote]

Brate iskreno ne znam, ali znam ad se ne povezujem na net uopšte, ako misliš kako se logujem, kada upalim računar sam se loguje na net, ako si na to mislio?
Vidiš, modem ti je trenutno konfigurisan na automatsku konekciju, tj. PPPoE mod, ti treba da ga prebaciš u Bridge mod i to je sve, poslije skopčaš modem i router i ubaciš CD koji si dobio uz router i pratiš korake samo, upisat ćeš svoj User i Password od interneta, izabrat ćeš PPPoE/Russian PPPoE, zatim će ti izbaciti postavke wirelessa, da li želiš da ga uključiš, koju zaštitu da staviš na wireless, sačekaš da se router restartuje i to je to.
Tako ide za ADSL, ne znam sad da li će 100% raditi na tvom internetu...
Offline mesakage
nap

A kako da ga prebacim u bridge mode?
Offline NB3
global

mesakage je napisao/la:
A kako da ga prebacim u bridge mode?
Pročitaj temu, nisam je bezveze napisao...
Kucaš u browser 192.168.1.1 gdje ti treba izbaciti prozor u kojem ćeš upisati username i password modema (obično po defaultu bude "admin" i ps i user), nakon toga ti otvori konfiguraciju, tj. dobijaš pristup modemu i njegovim postavkama.
I da, to kad budeš radio isključi router jer ako je spojen i router nećeš moći otvoriti konfiguraciju modema. Ako ti ne bude htio otvoriti 192.168.1.1 probaj sa 192.168.0.1 ili 192.168.2.1
Offline bigbalabuto
nap

Mene interesuje kako bih sad mogao otvoriti neki od portova npr. port 90 na koji bih spojio wi-fi ip-cameru, znam da moram uraditi na tp-link ruteru port forwarding ali kako dobiti prolaz kad je na paradigmi u bridge modu otvoren samo port 80 

znaci kako rijestiti ovaj problem?
Offline joca89
nap

Pozdrav, ja imam Zyxel 660 HW-63 ruter i ne mogu da ga spojim na modem kablovskog interneta jer ne odgovara WAN port rutera na LAN kabal. Postoji li za to neko rjesenje? HVala
Offline Waas
nap

Meni nema to "Advance" :/

Ja koristim taj zte kao modem i ruter :)
Offline ado075
nap

pozz raja imam moja tv full paket i dobio wireles modem zte (smece) , signal mi je los jedva fatam u durgoj sobi , dobio sam od jarana tp-link router spojio sam ga al sad imam dvije wi fi mreze sa istim signalom , moze li se to kako napraviti jer sam cuo da ovaj tp-linkov router ima dobar siganal.Hvala unaprijed na odgovoru
Offline NB3
global

ado075 je napisao/la:
pozz raja imam moja tv full paket i dobio wireles modem zte (smece) , signal mi je los jedva fatam u durgoj sobi , dobio sam od jarana tp-link router spojio sam ga al sad imam dvije wi fi mreze sa istim signalom , moze li se to kako napraviti jer sam cuo da ovaj tp-linkov router ima dobar siganal.Hvala unaprijed na odgovoru
Jesi li spojio ovako kako sam napisao u tutorijalu ?
Offline ado075
nap

jesam drug al sad imam dvije mreze od starog modem i sad ovu od novog routera
Offline KONAMI1989
nap

Odlicno si napisao ovo .. Da ne postavljam novu temu.

Zanima me kako mogu konfigirisat router sa racunara.

Npr: Imam internet HUB na njemu je spojeno 3 racunara i wi fi router.

E sad sa jednog racunara hocu da konfigurisem taj wi fi router i kako da povezem taj pc 1 i wi fi router.

Jer ne ide preko ip adrese kao sto ide kad je direktno kao u tvom objasnjenju.

Hvala
Offline NB3
global

KONAMI1989 je napisao/la:
Odlicno si napisao ovo .. Da ne postavljam novu temu.

Zanima me kako mogu konfigirisat router sa racunara.

Npr: Imam internet HUB na njemu je spojeno 3 racunara i wi fi router.

E sad sa jednog racunara hocu da konfigurisem taj wi fi router i kako da povezem taj pc 1 i wi fi router.

Jer ne ide preko ip adrese kao sto ide kad je direktno kao u tvom objasnjenju.

Hvala
Možeš li slikati ? Ne mogu ti dati nikakav odgovor za neki drugi provjader jer nemam pojma kakvo je stanje kad je u pitanju HUB internet...

Iskustvo imam samo sa BH Telecom ADSL tako da ti tu mogu dati najtačniji odgovor, ostalo je nagađanje.

Reci mi koji router i modem imaš ?
Na vrh
Odgovori