Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Software i Mreže Bullet Zaštita vašeg PC-a

Online N3sTabilaN
camper

609 pregleda, 29 odgovora i 2 glasova
Napisano : 01.12.13 u 23:12

Koliko puta ste čuli od prijatelja ili sami doživjeli da vam je PC pun virusa?

Jednom kada se OS inficira, teško se riješit zaraze i nakon toga morate raditi format. Svima je smor ponovo skidati muziku/igre/filmove radi virusa i štetnih programa.
U ovoj temi ću vam pokazati kako se od početka možete zaštititi od raznoraznih zaraza i štetočina.

Uradili ste format, prvo što vam treba jeste antivirusni program, ali koji često pitaju.

Na internetu se nalazi dosta antivirusnih programa, koji vam nude dosta zaštite ali po izvjesnoj cijeni naravno. Koliko je pametno kupiti jedan antivirusni program zavisi od vas. Većina antivirusa nudi i free verzije svog antivirusnog programa, koji vam omogućavaju onu osnovnu i najpotrebniju zaštitu. Po meni je to sasvim dovoljno ako znate se čuvat od loših stranica.

Sada da nabrojim neke free antiviruse koji će vam pomoć u odbrani od virusa.

AVG Free Antivirus

download.cnet.com/AVG-AntiVirus-Free-2014/3000-2239_4-10320142.html?part=dl-avg_free_eu&subj=dl&tag=button
Odlično se pokazao i evo koristim ga već duže vrijeme, nećete ga ni primjetit dok igrate igrica ili gledate film. Po meni je najjači i svima ga preporučujem.

AVAST 2014

download.cnet.com/Avast-Free-Antivirus-2014/3000-2239_4-10019223.html?part=dl-85737&subj=dl&tag=button
Isto jedan od boljih free antivirusa, mnogi će vam ga preporučiti. Koristio sam ga neko vrijeme i nemogu se požalit.

AVIRA Free Antivirus

www.avira.com/en/avira-free-antivirus#

Odličan antivirus, bez problema radi i na starijm mašinama toplo ga preporučujem.

Naravno antivirus vas nemože zaštititi od programa koji vi instalirate, zato morate uvijek paziti šta skidate i kada god vas ponudi za neki dodatni program ili toolbar da se instalira uklonite onu kvakicu.
Pažljivo pratite šta vam nudi kada instalirate neki program, nikad ne radite ono "samo next, next, next i finish"
Jer nakupi se dosta programa tako i optereti rad vašeg PC-a

Još jedan bitan program za zaštitu jeste Adblock PLUS koji vas štiti od Popups i od reklama na sajtovima.
Download Mozilla:
addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/adblock-plus/
Download Chrome:
chrome.google.com/webstore/detail/adblock/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom

Naravno većina vas zna za ove navedene programe, sada je na vama da se malo nadovežete na ovu diskusiju.
Recite nam svoja mišljenja i iskustva o navedenim programima ili navedite vi neke koje koristite za zaštitu vašeg PC-a

Evo jedan koristan citat od kolege http://gamers.ba/profil/Elysium/

"Evo neko moje mišljenje, pošto sam dugogodišnji korisnik računara/interneta pa mogu argumentovano razgovarati.

Šta je bitno kada govorimo u internet komunikaciji/browsanju stranica na internetu? Ono što je bitno jeste da ne ideš na sumnjive stranice, kako možeš vrlo lahko shvatiti da se radi o sumnjivim stranicama? Obično su to neki blogovi, čudne domene tipa .tk i slično, gdje je u većini slučajeva hostan neki maliciozni fajl.

Također, pored smišljenog pretraživanja interneta, jako je bitno da ne klikaš svašta, šta mislim pod ovim ne klikaj svašta> primjera radi mnogi maliciozni "scam/spam" linkovi na fejsbuku> primjera radi, šta je radio taj i taj ministar, pogledajte ko vam posjećuje profil, i slične gluposti koje ne postoje, znači neke imaginarne vijesti koje traže korisnikovu pažnju.

Znači>

Paziš koje stranice otvaraš;
Koje linkove klikaš;
Koje programe/torrente skidaš;
Obično posjećuj stranice sa https:// "
1# Post editovao N3sTabilaN datuma 01.12.13 u 23:14:24
2# Post editovao N3sTabilaN datuma 01.12.13 u 23:15:42
3# Post editovao N3sTabilaN datuma 24.01.14 u 19:27:07
Offline SHOLE_
luck0r

Manje vise se ovo sve znalo , mogao si se jos malo potruditi dodati neki review okaciti video napisati malo opsirnije o svakom antivirusu koji si naveo  al eto nije lose posluzit ce nekim clanovima  
Gamers.ba
Rank 0

Offline milan1101
nap

A bit defender ?
Online dYn
pr0

Koristim AVAST 2014 i sasvim sam zadovoljan. Najviše mi se sviđa to što nije 'naporan' i ne izbacuje stalno one pop up prozorčiće da je vrijeme za update. Inače, to me jako nervira kod pojedinih AV-a :@

Preporučio bih i Adblock jer je definitivno za svaku pohvalu! Dodao bih samo i Malwarebytes uz AVAST i to je neka mjera koju ja praktikujem već duži niz godina. 
Post dobio aplauz od N3sTabilaN
Offline g0ran
nap

Ne postoje bolji i lošiji antivirusi, mogu se podijeliti samo na one koji brže dobiju kod virusa i one koji sporije dobiju kod virusa (uglavnom se radi o par dana maksimalno).
Online N3sTabilaN
camper

SHOLE_ je napisao/la:
Manje vise se ovo sve znalo , mogao si se jos malo potruditi dodati neki review okaciti video napisati malo opsirnije o svakom antivirusu koji si naveo  al eto nije lose posluzit ce nekim clanovima  
Ovo ide u tom smjeru da se svi uključe, jer je ovo više kao diskusija a ne review. Vrlo jednostavni programi za koristit a veoma efikasni.
Offline emsel
camper

Koristim ovaj AVG 2014 veoma dobar anti virus. Od kad sam ga instalirao laptop mi je brzi x puta doduse i bio je zarazen sa nekih 1000 virusa. Ali eto otklonio ih je sve a i svaki dan sprijeci neki virus itd. veoma dobar anti virus jedan od boljih i svima bi ga preporucio. Dobro je to sto se lako moze i full verzija nabaviti preko torrenta bez nekih zezanicija ali dobro ne bih sad o warezu.
Offline ZMIGI
nap

Hvala na informacijama. Stavljam AdBlock.
Offline milan1101
nap

g0ran je napisao/la:
Ne postoje bolji i lošiji antivirusi, mogu se podijeliti samo na one koji brže dobiju kod virusa i one koji sporije dobiju kod virusa (uglavnom se radi o par dana maksimalno).
Nebih se slozio jer ima anti virusa koji imaju bolju i oni koji imaju slabiju antivirusnu bazu sto je ekstremno bitno..
Offline Frisk
pr0
novinar
Ja iskreno nikad nisam imao antivirus na laptopu, kad vidim da počne da koči il' da je spor instaliram onaj nod32 skeniram bude po 20-30 zaraženih datoteka njih izbrišem i deinstaliram nod32.
Offline g0ran
nap

milan1101 je napisao/la:
Nebih se slozio jer ima anti virusa koji imaju bolju i oni koji imaju slabiju antivirusnu bazu sto je ekstremno bitno..
Pa to i jest to. Poenta je što svaki antivirus prije ili kasnije dobije kod virusa/malicioznog softvera, pa se na kraju svede na isto.
Offline biggiepk
pr0

Iskreno ne koristim niti jedan već dugo vremena.
Kao što si rekao, samo se mora paziti šta se skida, otvara, te kad se instalira da se ne udara next kao budala jer se tako najviše instalira po milion programčića. Usput prije sam koristio Kaspersky s' kojim sam najviše i bio zadovoljan.
Offline Elysium
admin

Nedostaju ovdje ESET i NORTON

http://us.norton.com

http://www.eset.com

Koristio sam i jedan i drugi, dugogodišnji korisnik eset security alata, mada sam koristio i Symanteca.

Sve u svemu, odlična osnova, ali ja svima predlažem i eset i norton, čisto da probaju ako već nisu.

Jesu komercijalni, ali bože moj, nisu puno ni skupi.
Post dobio aplauz od N3sTabilaN
Offline milan1101
nap

g0ran je napisao/la:
Pa to i jest to. Poenta je što svaki antivirus prije ili kasnije dobije kod virusa/malicioznog softvera, pa se na kraju svede na isto.
Kod nekih antivirusa je to zaista razlika recimo mene je Malwarbytes izvukao sto se tice jednog crva dok recimo AVG to nije mogao nikako..
Offline _oma_
camper

Mijesate kruske i jabuke  

Virus vs Malware vs Spyware vs Adware vs Crv vs Trojan ...

Ja koristim avast i u po noci kad igram i stavim slusalice onaj popup iskoci i bibikne virus database updatet etc ... Pa puuuu .

Neka stoji avast jos do sljedeceg formatiranja,od formatiranja samo su instalirat Adblock,super anti spyware i mozda malwarebytes.AV dosta uspori boot time i sistem uopceno,bez obzira kakav PC imali.

EDIT Oustalom,ko je iole pametan AV mu ne treba :d.
1# Post editovao _oma_ datuma 02.12.13 u 00:29:45. Razlog: btk
Online N3sTabilaN
camper

_oma_ je napisao/la:
Mijesate kruske i jabuke  

Virus vs Malware vs Spyware vs Adware vs Crv vs Trojan ...

Ja koristim avast i u po noci kad igram i stavim slusalice onaj popup iskoci i bibikne virus database updatet etc ... Pa puuuu .

Neka stoji avast jos do sljedeceg formatiranja,od formatiranja samo su instalirat Adblock,super anti spyware i mozda malwarebytes.AV dosta uspori boot time i sistem uopceno,bez obzira kakav PC imali.

EDIT Oustalom,ko je iole pametan AV mu ne treba :d.
AVG me nikad dosad nije izbacio iz igre čak ni kad update radi ::TrueStory::
Offline _oma_
camper

N3sTabilaN je napisao/la:
AVG me nikad dosad nije izbacio iz igre čak ni kad update radi ::TrueStory::
Ah,nije ni mene nikad,al valjda znas kako je sjedit u 3 ujutro u mraku,igrat CoD MP sa slusama, i odjednom ti onaj *tiiiiiink* bubnu opnu podere 
Offline SILVERINYO
HaxXor
premium
AVG 2014 free + Malwarebytes + CCleaner

Nemam problema fala Bogu nikakvih 
1# Post editovao SILVERINYO datuma 02.12.13 u 01:38:34
Offline g0k1
nap

'nemoze' ? pa stvarno nema smisla 

@topic avast - bog i batina antivirusa ... koristio sam eset,ali imam osjecaj da mi eset 'gusi' masinu,da slabije komp radi ...
Offline NB3
global

ESET NOD32 je prvi antivirus koji sam koristio. Nikad problema nisam nimao dok sam ga koristio. Međutim, pošto sam radio sistem u nekom servisu neki frajer je ubacio Avast, sjećam se da je bila plava ikonica koja se u vrtila u krug non-stop.  Avastom sam bio poprilično zadovooljan jer je dobro radio, plus bio je sinhroniziran na hrvatski jezik i upozoravao kad god je našao neki virus ili je bilo potrebno ažuriranje.
Eh, na red dolazi AVG, to je zadnji antivirus koji sam koristio i koji me razočarao, uvijek problemi oko njeg, nešto me zezalo i nisam bio zadovoljan tako da sam ga obrisao, čak i danas ne koristim nikakav antivirus i nemam problema oko toga. 
Ipak, ESET je ostavio na mene poseban utisak, ne znam da li zato što je prvi koji sam sam koristio ili je stvarno bio toliko dobar. 

Dodaj ovdje još Kaspersky za one koji imaju jaču mašinu. Mislim da je više nego dobar ali zahtjeva dobru konfu, ako ga instaliraš na krš od računara može samo zaglavit...
1# Post editovao NB3 datuma 02.12.13 u 07:28:45
Offline casuals7
camper

Koristim Avast i preporučujem ga svima. Kod njega mi se prvenstveno sviđa to što ne zauzima mnogo resursa, lako se updejta, i ima besplatnu verziju. Preporučujem ga svima koji nisu u mogučnosti izdvojiti novac za antivirus.
Na vrh
Odgovori