Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Software i Mreže Bullet Mac OS X [Kako i šta]

Offline Elysium
admin

478 pregleda, 13 odgovora i 6 glasova
Napisano : 25.11.13 u 22:58

Na prijedlog par membera odlučio sam da napišem u par dugačkih crta kako da instalirate apple mac os x "mavericks - zadnja stable verzija od apple-a"

http://www.apple.com/osx/

Odmah na startu da napomenem, da je ovo za naprednije korisnike, nije samo skini .iso fajl "dobro nije faktički .iso fajl uopšte, ali malo ćemo opširnije o tome u nastavku" potrebno je malo iskustva u guglanju, odnosno traženju kext-ova, čitaj na naški drajvera "pc - drajveri / mac - kextovi" i naravno pobrinite se da imate podržanu ploču i intel cpu "može i amd, ali je malo teža procedura da se sve podigne i bude stabilno"

Šta trebate uraditi prije nego što skinete .dmg fajl.. "ovo nije warez čisto da napomenem" instalacijski usb-disk možete skinuti sa interneta, morate odraditi backup. Jer budimo realni, dual boot ovdje nije opcija i uopšte nije preporučeno zbog konflikta ta 2 sistema.. Također poželjno ako ne želite ništa da dirate što se tiče diska, ako imate neki stariji sa strane "veoma je bitno SATA interfejs" bez toga ne možete instalirati MAC operativni sistem X.

Povrh diska i intel 64bit procesora, veoma je bitno imati eksternog tipa grafičku karticu: u mom slučaju je tu GTX 260 i radi savršeno, bez ikakvog twikanja da budem precizan, sistem je sam pronađe i podesi kako mu najbolje odgovara.

Ja imam stariji hardwer, ali raja sa i5-i7 i podržanom pločom i jakom grafičkom također mogu iskoristiti potencijal onoga što mac kao operativni sistem nudi.

Moje specifikacije:

Matična: Asus P5Q PRO 'za nju imam audio/ethernet podržane kextove' koji rade savršeno posao.

Ram: 4GB 1066Mhz> da bi instalirali iole OS X pobrinite se da imate barem 2GB rama, mada je 4GB neka donja granica.

CPU: e6320

GPU: Nvidia GTX 260.

U BIOS-u postavljen SATA operation na AHCI.

Opet ponavljam, guide je samo za naprednije korisnike, i oni koji se nikada nisu susretali molim da ne pokušavaju, veoma je mala šansa da vam je harver podržan, a i ako jeste, budite uvjereni da će te ostati na internetu dobrih par sati tražeći kextove za vašu matičnu ploču.

Potrebni fajlovi>software

Transmac

http://www.acutesystems.com/scrtm.htm

.dmg fajl "operativni sistem skinut predhodno cirka 5,6 gb"

USB 8GB minimum>hardware.

Kada smo već provjerili da nam je mašina spremna za instalaciju moramo skinuti TransMac program, 15 dana imate trial sasvim dovoljno da napravite bootable USB.

Pokrenite TransMac i kao sa slike restore from disk image:

To je sav proces, i kada se završi i ako bude uspješno, moći ćemo da bootamo USB i da počnemo sa instalacijom.

Instalacija je vrlo jednostavna, iz BOOT menija na startup-u selektujte USB i pokrenut će se instalacija, preporučljivo je sa -v -f GraphicsEnable=Yes ključevima na startu "nisu ključevi, samo komande" da bi sve išlo kao što bi trebalo.

Ako je sve po planu, učitat će se instalacija i dočekat će vas welcome screen gdje trebate otići u UTILITIES pa DISK UTILITY koji se nalazi u lijevom gornjem ćošku, te kliknuti na njega:

da bi vam se pokazalo sledeće:

Formatirajte kao na slici, pod options, stavite obavezno GUID partition table.

I klik na apply pa install, i na vama je da čekate dok se ne završi instalacija koja bi trebala da traje oko 20-30 minuta, može i više u zavisnosti od jačine hardwera.

Kada sve bude išlo po loju, trebao bi vas sačekati ovaj screen>

Izaberite osnovne stvari i kreirajte akaunt>

Poslije toga na red dolazi instaliranje multibeasta.

Multibeast je "app" za customac koji u sebi sadrži sve potrebne kextove za vašu matičnu ploču, ako je matična podržana, na vama je da proguglate koji odgovarajući kext je za vas te da ga eventualno pronađete u multibeast programu:

Uvijek imajte na umu da mac startate sa -v -f GraphicsEnabler=Yes da bi bilo sve okej.

Ako ste sve uspješno odradili onda vas čeka ovo:

Što se tiče programa>steam podržan i mnoštvo igara.

MAC App Store gdje ima svega i svačega lijepo poredano po kategorijama, mada pola stvari možete naći i na google, ali nema potrebe pošto je većina sadržana u tom app store-u.

Napomena> Po pravilu bi trebali imati pc + laptop, ako mislite da odradite instalaciju kako treba, takodjer sporedni hdd za testiranje.

Pa dobro šta ja dobijam sa ovim?

Dobijate jedan mnogo lijepo dizajniran "fluidan" stabilan i odličan sistem za svaku primjenu i namjenu :3

Samo se osvrnite na činjenicu da je većina audio/video editora baš na meku jer postoje bolje aplikacije od onih koje se nalaze na windowsu.

Znači, prije nego išta probate da uradite, par sati guglanja da stvarno provjerite da li imate kompitabilan sistem za MAC, i da li ima određene kextove "audio/ethernet"

Lijep pozdrav, ako ima pitanja slobodno pitajte.
1# Post editovao Elysium datuma 25.11.13 u 23:07:11
2# Post editovao Elysium datuma 25.11.13 u 23:13:53
3# Post editovao Elysium datuma 25.11.13 u 23:19:14
4# Post editovao Elysium datuma 25.11.13 u 23:24:09
5# Post editovao Elysium datuma 25.11.13 u 23:25:56
6# Post editovao Elysium datuma 25.11.13 u 23:51:53
Offline NB3
global

Svaka čast, sve fino i u detalj objašnjeno.
Gamers.ba
Rank 0

Offline arman10
luck0r

Ovo se cekalo. :D
Odavno nije bio ovako dobar tutorial na portalu.
Sve pohvale za trud.
1# Post editovao arman10 datuma 25.11.13 u 23:11:52
Online N3sTabilaN
camper

Svaka čast, fino si ovo objasnio.
Volio bi da vidim ovakav TUT i za LinuxOS ::SoMuchWin::
Online Beslaga007
camper

Mislim da je ovo prvi detaljni tut na nasem jeziku.
Svaka cast 
Offline gearz
nap

Možemo li mi sa dualcima instalirati ovo 
Offline Elysium
admin

gearz je napisao/la:
Možemo li mi sa dualcima instalirati ovo 
može, samo je bitna stvarka matična ploča da ima potrebne kextove i možeš pokušati instalirati 
Offline invadenn
nap

bas je prelijepo objasnjeno.cestitke na trudu.

da napomenem:ova tema za moderatora fakat aktivirala ljude i forum jako puno  haha 
Offline biggiepk
pr0

Svaka čast.
Offline SHOLE_
luck0r

Odlicno odradjeno  
Offline amsi
nap

invadenn je napisao/la:
bas je prelijepo objasnjeno.cestitke na trudu.

da napomenem:ova tema za moderatora fakat aktivirala ljude i forum jako puno  haha 
Elysium je moderator postao prije konkursa, a isto take napisao je par odličnih tema dok se još nije znalo za konkurs 

Fino napisano, iako me plaho ne zanima prelazak sa W8.1 
Offline ra1n
nap

gj   ,
1# Post editovao ra1n datuma 26.11.13 u 13:47:09
Offline Elysium
admin

Offline ned
camper

gdje si sakrio jaje :@ !
Na vrh
Odgovori