Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Hardware Bullet Visoke temperature, šta da radim?

Offline Elysium
admin

492 pregleda, 6 odgovora i 21 glasova
Napisano : 13.03.14 u 14:04

Sigurne temperature komponenti računara kojeg posjedujem? Okej, ovo se pitanje postavlja mnogo puta po forumu, i ja ću da na osnovu nekih primjera odgovorim konkretno koje su to adekvatne "nesigurne" da se razumijemo, temperature koje neke određene komponente mogu da izdrže.

Na kojoj temperaturi će računar raditi a da više nije siguran? Prvo da počnemo, zašto uopšte treba da se zamarate kolika će maksimalna temperatura komponenti biti? Puno je razloga, i visoke temperature mogu napraviti mnogo problema sa komponentama. Recimo banalan primjer bi bio da visoke temperature mogu da proizvedu nisku efikasnot procesora, što znači da recimo platiš procesor 500KM, a radi na 100+C on neće raditi kako je proizvođač rekao, recimo radit će na niskoj frekvenciji kako bi sam sebe sačuvao od eventualnog kvara.

To je jedan od razloga, drugi razlog je taj da se komponente koje se pregrijavaju mogu dovesti do degradacije komponenti, šta znači degradacija?

Degradacija znači da komponente se sa vremenom nije da se kvare, već gube kvalitet, gube stabilnost, gube efikasnost, recimo elektricitet teško dolazi do određenih komponenti tako da to dolazi do opet većih problema, često ste vidjeli membere/slike na internetu da se žale na linije koje dobijaju na ekranu, također, to je još jedan razlog pregrijavanja u ovom slučaju "grafičkih kartica". Također neki loši urađeni sklopovi, mogu da se rastope na visokim temperaturama pa bi to još pogoršalo situaciju.

Uredu, ovo je jako strašno za pročitati zar ne? Čuj grafička se raspada, joj šta da radim? Okej šta treba da radim sad Elysium? Prvo i prvo, treba da se malo informišemo sa proizvođačima procesora/grafičkih kartica/hard diskova prije svega.

TJunction temperatura "TJunction" temperatura znači kada određena komponenta dostigne taj maksimum, proizvođač je napravio taj sigurnosni sistem koji usporava komponentu, smanjuje brzinu, kako ne bi došlo do "crkavanja komponente".

Primjera radi: Intel i7 4770k ima limit do 105 stepeni celzijusa.
Standard "out of the box" Radeonke R290x je 95 stepeni celzijusa, i prema tome AMD bukvalno kaže da je to sasvim normalna/sigurna temperatura.

Dok je recimo jedan Hard Disk može raditi na 0 stepeni celzijusa do negdje 70 stepeni celzijusa, što znači sve preko HDD gubi podatke, i gasi se.

Nvidia GTX 780ti ima 80c Tjunction maksimum, mada je Nvidia postavila sigurnost na 86c stepeni. Okej, to su jako visoke temperature zar ne? Moj drug kaže da bi one trebale da budu niže? Šta da radim? Da li sam dezinformisan? Ako kaže na papiru da je ovo perfektno sigurno, zašto da se ja brinem da kupujem hladnjake od 100+ maraka da ohladim svoje komponente? Zašto je previše nesuglasica oko toga? Zato što to nije baš jednostavno objasniti.

Primjer>

Motor kod automobila koji ima pokretne dijelove, koristi termostat da bi bio u nekoj sigurnoj zoni temperature negdje do 90c - 100c, mnogi dijelovi "hardware" računara nemaju pokretne dijelove u sebi, i ne zavise od nekih posebnih dijelova koji će ih održavati u životu primjera radi "ulje kod motora".

Tako da ti dijelovi nemaju optimalnu temperaturu to znači da recimo Hard Disk sa pokretnim dijelovima je određen da ima svoj minimum i maksimum dokle može ići, dok kod ostalih dijelova, procesora, grafičkih kartica nema minimum  dok ima maksimum, jer bukvalno mi možemo održavati komponente na jako niskim temperaturama, čak i ekstremno niskim temperaturama, primjera radi overclocking sa nitrogenom "N".

Sa ovim svim gore navedenim, dolazimo do zaključka da je stvarno bolje imati niske temperature, ako koristimo adekvatne mjere. Za mnoge korisnike ne želimo i ne smijemo temperaturu spuštati niže od sobne temperature, jer na toj tački ćemo dobijati čestice vode koje se formiraju na komponentama takozvana "KONDENZACIJA", koje baš nisu sigurne po naše komponente. Odnosno, VODA je gora po komponente nego visoka temperatura!!!

tl:dr

Prvo provjerite koje komponente imate, zatim provjerite stranice proizvođača, evo primjer:

i7 860 ima Tcase "Tjunction" postavljen na 72.7stepeni celzijusa:

Šta to znači, sve ispod je normalno, i ne treba da se brinete, sve preko tačke 70 stepeni celzijusa je jako loše. Opet napominjem da za komponente nema standardne tačke/sigurnosne tačke temperature. Jer svaka komponenta se razlikuje sama po sebi, i ono što vidim kod raje jeste da porede procesore iz jedne familije sa drugom "familija procesora eXXXX - qXXXX". Recimo Ivy Bridge mobilni procesori su dizajnirani da podnesu 100c u full load, dok recimo desktop Haswelli nemaju tu mogućnosti, i ako dostignete te tačke, ti procesori neće izdržati ni sedmicu dana. Znači uzmete primjer 72.7c i potrudite se da bude što više ispod, čisto zbog toga što nam se može zar ne? Odnosno za ljude kojima je potrebno da imaju što duže kod sebe ove komponente. Za ljude koji svako malo mjenjaju komponente ne trebaju da se puno brinu što se tiče temperature, sve dok je ispod Tcase sve je super i nemate brige.

Znači, proizvođači postave Tcase na određenu tačku iz razloga što se vjeruje da mnogi tek tako neće moći preći tu tačku. Jer oni od nas ne očekuju da komponente koristimo idućih 10godina, jer u većinu slučajeva imamo garanciju od 1-2-3godine, neke i više, ali 3 godine je neki sweet spot, i naravno nikad nećemo naći garanciju za određene komponente za 10 godina zar ne? Jer su oni napraviti taj takozvati sigurnosni ključ, a i vi ga možete napraviti tako da oduzmete 10+c od Tcase i nećete imati problema.

Ako imate nekih nejasnoća, bilo bi lijepo kada bi se uključili u diskusiju, tu sam da pomognem.

Complimentary of Techquickie.
1# Post editovao Elysium datuma 13.03.14 u 14:04:51
2# Post editovao Elysium datuma 13.03.14 u 14:09:10
3# Post editovao Elysium datuma 13.03.14 u 14:09:55
4# Post editovao Elysium datuma 13.03.14 u 14:38:08
5# Post editovao Elysium datuma 13.03.14 u 14:45:55
6# Post editovao Elysium datuma 13.03.14 u 18:12:30
Offline KRYSTAL
camper

Šteta što niko od membera nema volje da napiše bilo kakav odgovor na ovakvu temu. Očito je da se autor lijepo potrudio da napiše istu, pa makar zbog otga treba napisati odgovor, pa kakav bilo. 

Inače, tema je super i pojašnjava neke pojmove za koje ni ja sam nisam znao da se tako zovu. Da mogu, dao bih ti aplauz samo zato što je ovo vrijedilo ZNATI, SROČITI i NAPISATI. 

Svaka čast!

{stickyyy}
1# Post editovao KRYSTAL datuma 13.03.14 u 17:21:02
Gamers.ba
Rank 0

Offline biggiepk
pr0

Dosegao si dnevni limit za +1 

Pročitao, stvarno super napisano, znam da u dušu  
Offline bigbalabuto
nap

Ne znam sta da napisem sve je receno   mozda da dodam jos jednom nesto sto sam ranije naveo a to je da pored kupovine nekog aftermarket hladnjaka mozete oboriti napone na procesoru radi smanjenja temperature ako vam to dozvoljava BIOS, objasnit cu i zasto.
Veci napon na nekoj komponenti omogucava i vecu temperatura. Dosta procesora moze raditi na nizem naponu nego sto je po default-u. Kada su naponi podeseni na auto onda do procesora dolazi veca voltaza nego sto mu je potrebno sto dovodi do vise temperature.

Pored ovoga bih naveo da na novijim generacijama grafickih kartica pored strasno dobrih hladnjaka koje posjeduju imate mogucnost ograniciti GPU sa maximalnom temperaturom koju zelite. Naravno ovo sa naponima vazi i za graficke kartice sto vise voltaze veca temperatura.
Offline Imer
nap

Sellam 

"odgovorim konkretno koje su to adekvatne "nesigurne" da se razumijemo" - valjda adekvatne su sigurne? 

Procitao i rauzmio kapetane. 
Helem, sa ovim nisam nikad ima problema, racunar skoro pa redovno cistim i uvijek mu dam prostora da "dise" . Vidio si kolika je masina, nema tu puno nagomilavanja prasine. Nisam vidio da mi je kad temperatura prosla 60 stepeni, al da budem iskren nisam ni provjeravao temperature u full load-u. Prosli racunar je bio kod mene 5 godina, sad je kod rodice i jos je u zivotu, al' treba navesti da je bio polovan kad sam ga kupio, tako da je jos bio u zivotu i prije mene. Hvalim se kako sam odgovoran. 

Kao sto rekoh iznad nisam nikad opterecavao racunar tako da nije ni cudno sto nisam imao problema sa temperaturama.
Btw, pogledao sam klokanje sa nitrogenom ranije, amazing. 

Usput, isto sam vec ranije cuo da je rok trajanja komponenti od 3 do 5 godina, i kada sam to cuo, bukvalno sam se sjebao jer ja uvijek nastojim da kada kupim racunar da ga koristim duze od tog vremenskog perioda, a da mu ne moram mjenjati komponente. Skontao sam zapravo da to zavisi ko koristi racunar i vise se ne obazirem na garanciju proizvođaca.

U zdravlju 
Post dobio aplauz od Elysium
Offline selver123456
nap

imam ja jedno vezano pitanje oko temparature processora i i coolera imam neki racunar Packard Bell Rio 3 ECS veoma je tih postavio sam mu cooler i radi normalno cim uđem na browser na youtebe ili nebitno gdje pocije da brzo radi lose zvuci sto se tice prasine ocistio sam promijenio sam napojnu stavio sam 480w i drugi processor 3.2ghz sa 2 mb kesa isto napravim hladnjak na drugu stranu okrenem al isto sve jace i jace radi postavim pastu ublazi mi al opet ista stvar neznam sta da radim pomagajte pozdrav
Offline NintendoM
nap

Za viske temperature spas je u kupovini dobrog kulera. Ja sam uzeo RAIJINTEK Pallas odličan kuler za procesor po vrlo povljnoj ciejni. Specifikacija modela je sljedeća http://www.winwin.ba/racunari-i-komponente/racunarske-komponente/hladnjaci-ventilatori-i-oprema/cpu-hladnjak-lga775-1150-1155-2011-am3-fm2-raijintek-pallas-140mm-1188850.html  :)
Post dobio aplauz od Elysium
Na vrh
Odgovori