Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Hardware Bullet [TuT] Kako promjeniti pastu na CPU

Offline biggiepk
pr0

367 pregleda, 12 odgovora i 2 glasova
Napisano : 08.03.14 u 11:18

Pozdrav mala raja.
S obzirom da se pojavljuje dosta tema kao pregrijava mi se procesor, cpu ima visoke temperature i slično, odlučih vam napisati tutorial kako zamijeniti termalnu pastu na procesoru (CPU), jer pored prašine, stara i okerjela pasta predstavlja veliki problem. Slike nisu moje, uzimao sam ih sa interneta, iz video klipova, jer trenutno nemam paste kući da vam tačno pokažem kako se to radi.

Prvo i glavno jeste da ugasimo računar, te ga isključimo iz struje. Zatim skinemo sidepanel te da bi pristupili procesoru (CPU) moramo da skinemo hladnjak koji hladi isti. Ko ovo čita vjerovatno ima stock hladnjak te isti skidamo samo izvrčući par šarafa ili okretanjem par plastika u stranu(intel). Zatim odvojimo kabal koji daje pokreće hladnjak te vidimo procesor.

Ako ne znate da skinete cpu hladnjak evo tutorial:

Intel: http://www.youtube.com/watch?v=foB7WJYXI60
AMD: http://www.youtube.com/watch?v=We0NRiEuuSQ

Sada uzmemo par komadića vate, stavimo par kapljica alkohola na vatu te brišemo stare ostatke paste za procesora (CPU). Ako se pasta skorila samo polahko, ponovite isti postupak više puta.Kada smo očistili staru pastu, uzimamo novu te stavljamo kap paste ( veličine zrna riže) u sredinu procesora te lagano nekom kreditnom karticom ili nečim razmažemo pastu po procesoru. Ako ne znate kako razmazati pastu stavite kap ili dvije paste i samo vratite hladnjak, mnogi koji ne znaju razmazati tako rade. Postoji još načina ali postupak razmazivanja je po meni najbolji.

Da nebi bilo zabuna, primjer jako lošeg postavljanja paste

Jako je važno ravnomjerno razmazati pastu po procesoru jer previše paste može napraviti kontra efekat, odnosno da se vaš procesor pregrijava. Zatim obrišemo ostatak paste ako ga ima na hladnjaku te vratimo hladnjak na svoje mjesto, kabal njegov na mjesto, te upalimo računar i provjerimo temperature.

Neke dobre termalne paste:
Arctic: Ceramique, Silver 2, Silver 5, Silver Matrix
Arctic Cooling: MX-2, MX-4
Zalman, Zalman ZM-STG2

Lošije termalne paste:
Spire Silver
Spire BlueFrost
Manhattan

Ako želite da promjenite pastu na grafičkoj kartici (GPU) postupak je skoro isti. Ako vas zanima kako mogu i to napisati.
1# Post editovao biggiepk datuma 08.03.14 u 14:54:21
2# Post editovao KRYSTAL datuma 14.03.14 u 23:33:50. Razlog: Promjenjen naslov da se slaže sa ostatkom tema koje su u podforumu hardware označene kao sticky!
3# Post editovao biggiepk datuma 18.05.14 u 20:03:55
Offline abblle
l33t
novinar
Koliko je ucinkovita ova pasta tj. koliko snizi temperaturu procesora odnosno graficke?
Gamers.ba
Rank 0

Offline arman10
luck0r

Svaka čast na trudu,dobro će doći ovima što ne znaju promijeniti.Sve je lijepo objašnjeno
Offline biggiepk
pr0

abblle je napisao/la:
Koliko je ucinkovita ova pasta tj. koliko snizi temperaturu procesora odnosno graficke?
Obično bi se pasta trebala mijenjati jednom do dva puta godišnje, iako bez problema može držati par godina. Međutim onda dolazi do pregrijavanja, tako da bi to spriječili mijenjajte pastu. Dobra pasta može sniziti temperaturu za par stepeni sigurno, međutim dobra pasta samim tim daje veći životni vijek procesoru ili grafičkoj. To je isti kao da sipaš dobro ulje npr. castrol u auto, uvijek će motor dobro raditi, dok kad bi sipao neko bezvezno siguran sam da bi zatrokirao nekad.
Offline KU57UR4
nap

biggiepk je napisao/la:
Obično bi se pasta trebala mijenjati jednom do dva puta godišnje, iako bez problema može držati par godina. Međutim onda dolazi do pregrijavanja, tako da bi to spriječili mijenjajte pastu. Dobra pasta može sniziti temperaturu za par stepeni sigurno, međutim dobra pasta samim tim daje veći životni vijek procesoru ili grafičkoj. To je isti kao da sipaš dobro ulje npr. castrol u auto, uvijek će motor dobro raditi, dok kad bi sipao neko bezvezno siguran sam da bi zatrokirao nekad.
Odlican tutorial prošle godine sam uzeo neku CoolerMaster pastu sa 60 stepeni mi se spustilo na 29-35 max .

Na obicnom amd hladnjaku koji k**** ne valja.

Sada sam uzeo CM hladnjak + Cooler Master HTK-002

Temperaturu u igri mi je nekih 40 max a ovako 20
Online RAVEN3
camper

Ne treba se razmrljati pasta u svakom slucaju, naime ako koristite vazdusno hladjenje cije cjevi prave direktan kontak sa procesorom to je pozeljno uciniti u svim ostalim slucajevima dovoljno je staviti malo paste na sredinu (zrno rize) ili ako zelite postici extremne perfomanse onda u obliku X preko procesora jer samim pritiskom bilo kojeg vodenog ili extremnog vazdusnog hladjenja ta pasta se pravilno i ravnomjerno sama razmaze po procesoru i zasto je to bolje nego sam razmazati? Zato sto vi kad sami razmazete mozete prvo slucajno unijeti malo prasine ili recimo dlacicu koja moze stvarati problem ili mozete pogresno raspodjeliti pastu.
Offline biggiepk
pr0

RAVEN3 je napisao/la:
Ne treba se razmrljati pasta u svakom slucaju, naime ako koristite vazdusno hladjenje cije cjevi prave direktan kontak sa procesorom to je pozeljno uciniti u svim ostalim slucajevima dovoljno je staviti malo paste na sredinu (zrno rize) ili ako zelite postici extremne perfomanse onda u obliku X preko procesora jer samim pritiskom bilo kojeg vodenog ili extremnog vazdusnog hladjenja ta pasta se pravilno i ravnomjerno sama razmaze po procesoru i zasto je to bolje nego sam razmazati? Zato sto vi kad sami razmazete mozete prvo slucajno unijeti malo prasine ili recimo dlacicu koja moze stvarati problem ili mozete pogresno raspodjeliti pastu.
Druže nema potrebe za nervozom. Već sam gore rekao da ima više načina kako možemo stavititi termalnu pastu, te da je svaki jednako dobar, samo zavisi kako neko voli. Važno je promjeniti pastu, i staviti dovoljno a kojim naćinom to uopšte nije bitno.
Online RAVEN3
camper

biggiepk je napisao/la:
Druže nema potrebe za nervozom. Već sam gore rekao da ima više načina kako možemo stavititi termalnu pastu, te da je svaki jednako dobar, samo zavisi kako neko voli. Važno je promjeniti pastu, i staviti dovoljno a kojim naćinom to uopšte nije bitno.
Ma nikakva nervoza, naprotiv svidja mi se Tut, dobro si se potrudio svaka cast ali vecina njih se prepadne kad mjenja pastu isto ko kad instaliraju graficku ili procesor, boje se da nesto ne zeznu mada je skoro pa nemoguce nesto zeznuti tako da ako misle da mogu zeznut nesto razmazivanjem samo neka vrse pritisak sa procesorom eto to sam htio reci. LP.
Offline maksuz
nap

kolko para su te paste ?
Offline FRiTZZY
camper

maksuz je napisao/la:
kolko para su te paste ?
Najskuplje, a ujedno i najbolje, ne bi trebale biti više od 30KM.
S tim da jedno pakovanje možeš barem 10x mijenjati pastu, nije kao da ćeš to lahko potrošiti ..
Offline biggiepk
pr0

FRiTZZY je napisao/la:
Najskuplje, a ujedno i najbolje, ne bi trebale biti više od 30KM.
S tim da jedno pakovanje možeš barem 10x mijenjati pastu, nije kao da ćeš to lahko potrošiti ..
Do 22-23km više nisu sigurno. Može baš dosta biti jedno pakovanje.
Offline Elysium
admin

Obratiti pažnju na drugu sliku, jako je loše postavljena pasta, te može stvarati problema, čisto da pazite jer nije se zezati, isto tako kada skinete hladnjak, MORATE, kažem morate brisati trenutačnu pastu i stavljati novu, jer od stare nema ništa.

Napominjem, vjerujem da je momak stavio namjerno kao primjer sliku, nije ni on od jučer 

Fin tutorijal  
Offline ado3346
nap

Fin TUT sve je super samo ja koristim paste od 5KM isto je to sve eheheh  :P
Na vrh
Odgovori