Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Hardware Bullet Problemi zbog prašine

Offline Elysium
admin

527 pregleda, 13 odgovora i 9 glasova
Napisano : 04.02.14 u 16:32

Pozdrav.

Long story short. Belaj sa prašinom, kakav belaj? Pa znate ono joj, ugasio mi se računar, a ja igrao heavy igrice, ili renderovao neki projekat. I sad razmišljaš gdje je problem? Fine komponente, nove, ma ljepota ih gledati.. Ali se dešava svako malo BSOD "onaj iritantni plavi ekran kojega svi mi mrzimo". Zašto je to tako? Ili, joj grije mi se ovaj jedan određeni dio a ne znam što, a niste klokali, niste ništa dirali, a pod ovim dirali, niste dirali ni kućište pola godine godinu zar ne?

Dosta kažem, dosta membera ne pazi na određenu stvar, a ta stvar koje ću da se držim u ovoj temi nazvana prašinom. Znate ona čudo koje svako malo napada komponente.

Prašina je pored hlađenja jedan od najgorih problema sa kojima se mi svi susrećemo, i kompanije su većinom krenule u pohod da prave ANTI DIRT hladnjake, koji eto nekim čudom izbjegavaju prašinu. Ali bilo šta da uradimo, teško da ćemo 100% dobiti bitku protiv prašine, jer je ona svuda oko nas, i svako malo ulazi u kućište/laptope putem otvora, ventilatora..

Prašina je uzrok zašto se računar učestalo gasi, zašto se kvari, veća količina prašine na određenim komponentama sprječava momentalno hlađenje od hladnjaka koje smo već postavili u kućište, ili hladnjaci koji se nalaze na grafičkim karticama, procesorima..

Šta uraditi ako imamo svako malo pregrijavanje?

Postoji par metoda. Moram da napomenem, da ni u kojem slučaju ne smijete koristiti fen, ne smijete koristiti usisivač? Zašto? Zato što oni mogu prouzrokovati momentalno prženje kompomenti "statički elektricitet" i treba da se toga klonimo. Ko to radi, neka prestane, može to par puta proći bez nekog belaja, ali će doći taj momenat kada će vam tih par minuta napraviti veću havariju nego što je bila.

Najednostavnije jeste da skinete jednu stranicu kućišta, i pogledate eventualno stanje, ako niste nikada skidali stranicu kućišta, krajnje vam je vrijeme da to počnete raditi, bolje da vi čistite, nego da plaćate 20+ maraka za pola sata čišćenja u servisu. Naravno, prije skidanja stranice, poskidate sve moguće konektovane kablove iz računara.

Znači, skinete stranicu, pogledate kulere, pogledate stanje u kojem se nalaze, ako ima prašine, skinete sve moguće kulere, skinete ploču izvadite je, fino je očistite, čistite je ne mokrom krpom, niti bilo kojom krpom. Ono što ja radim jeste da uzmem onu čačkalicu sa kojom čistite uši, ako ih imate naravno. I lagano skidate prašinu sa nježnih dijelova hardvera.

Sve što vam treba od stvarčica je na ovoj slici:

Kompresovanim zrakom se isto može fino očistiti, samo pazite da ne držite puno, neko samo par puta pritisnete, i onda očistite ostatak, sa drugim stvarčicama.

Trebat će nam oko pola sata, ali su rezultati fantastični, duži životni vijek komponenti, mnogo hladnije komponente, -10 stepeni sigurno od stanja prašnjavosti.

Primjer kako ne smijete imati kućište, odnosno unutrašnjost.

Stanje prije i poslije>

Joj kaže grije mi se procesor nenormalno, a ono stanje ovako kao sa slike lijevo>

Isto tako, ako imate novca na raspolaganju, možete kupiti naprednija kućišta sa takozvanim dust filterima "filterima protiv prašine koji se nalaze na mjestima gdje su ventilatori postavljeni" Mada ih možete i sami napraviti.

Znači, ako imate problema sa pregrijavanjem, lagano otvorite kućište, i potrudite se da sredite prašinu, preporučeno je svako 2,3 mjeseca čistiti kućište 

Zato>

Na glavu i polahko 

Usput, evo male igre, ajde sada ko želi, neka otvori svoje kućište, i neka uslika stanje i postavi na temu = zaslužen aplauz.
Offline FoxSin
camper

Svaka cast za tutorijal,fino dodje ovim "newbie-ema" oko racunara...Tutorijal objasnjava process od pocetka pa do kraja,ako cak i niste nov u svijetu racunara vrijedi pogledat,ja nisam znao ovo za fen prije nego sto mi je stari pc crkao..Eh da sam barem mogu vratit natrag u vrijeme... 

Nista nece trajati vjecno,ali nece ni mjesec dana ako ne vodite brigu o toj stvari.

Kao sto rekoh,svaka cast 10/10 !

@Mrsko mi sad slikat,al bice za par sati valjda 
1# Post editovao FoxSin datuma 04.02.14 u 16:41:46
Gamers.ba
Rank 0

Offline _Pro_Gamer
nap

Wow, ja teme brate, svaka čast :D svakakvih peksina dns ima :D

izvoli :3
Post dobio aplauz od Elysium
Offline arman10
luck0r

Svaka čast na tutorialu.Da se nadovežem.Ako ste u mogućnosti,računare ne držite na tepihu.Ako možede dignite ih malo od poda.U mene u kućištu su 4 ventilator(1 CPU,1 Napojna i dva ja stavio) nikad ni trunke prašine u kućištu nisam vidio.

(Morao sam poisključivat kablove da se vidi)
1# Post editovao arman10 datuma 04.02.14 u 17:11:35
Offline bogetina
admin

+1 za temu  ja bih rado ocistio ali puko mi jedan šaraf na kucistu i nmg otvorit nisam ga otvorio 3 godine tacno bi se prepo kad bi vidio kakvog hamelja ima 
sigurno bi bilo slicno ovome

Offline casuals7
camper

Bravo za temu! Evo ja naučio da se usisavač ne smije koristit kada se čisti unutrašnjost. Svi kada su imali nekakav problem pišu da treba s usisvačem.. Al eto izgleda da to nije istina 

Evo ga, čistio ga prošli tjedan 

Offline Michelle
nap

Detaljan tutorijal, svaka cast!
Međutim sta je sa onima koji imaju laptop, kako onda obaviti ciscenje ?  
Offline Elysium
admin

Michelle je napisao/la:
Detaljan tutorijal, svaka cast!
Međutim sta je sa onima koji imaju laptop, kako onda obaviti ciscenje ?  
Što se tiče laptopa tu je malo komplikovanija situacija, i čišćenje samog laptopa je samo za naprednije korisnike, zašto?

Da bi očistili fino laptop, nažalost jedan od načina jeste otvaranje laptopa, i potpuno čišćenje iznutra. Može i sa vana, ali to predstavlja problem ventilatoru, i kod većine laptopa je samo jedan ventilator, zašto predstavlja problem, pa ventilator kod većine laptopa je jako osjetljiv, i moramo ga držati kako bi ga fino očistili, međutim to nije tako lahko izvodljivo, jedino otvaranjem laptopa. Naravno ja ne preporučujem da se otvara laptop, jer je komplikovano otvoriti pa zatvoriti, ali uz malo vježbe sve je moguće.

Imaju oni neki fejk ventilatori koji se nakače na dio gdje izlazi topao zrak, mada to neće pomoći.

Onaj ko želi da otvori laptop, neka je oprezan, jer se lahko može pokvariti određeni dio 

Fino pitanje u svakom slučaju ::Smile2::
Offline rat
camper

casuals7 je napisao/la:
Bravo za temu! Evo ja naučio da se usisavač ne smije koristit kada se čisti unutrašnjost. Svi kada su imali nekakav problem pišu da treba s usisvačem.. Al eto izgleda da to nije istina 

Evo ga, čistio ga prošli tjedan 

ja sam vazda cistio usisivacem pc kad ga otvorim al et... ima jedno mjesec dana otvorim da ocistim i ono sve oprezno nista ne diram samo ono na snagu usisivaca cistim prasinu, ovistim normala sve...palim gasim ga komp par puta dok nisam skontao da mi je ram izletio, nez nija kako -.-

@elsijum

pa nije to fejk ventilator vec to fakat pomaze laptopima da se ne pregrijavaju, probaj ga drzati u krilu 30ak minuta... zato su i izmislili taj naknadni ventilator za laptope..
1# Post editovao rat datuma 04.02.14 u 18:58:42
Offline rusijabajomoj
gamer

Svaka cast, jako korisna tema za pojedine. Fino objasnjeno sve.
Evo slika moje stare konfe.

btw neki dan cistio tastaturu, uh sta sve ispada iz nje  
1# Post editovao rusijabajomoj datuma 04.02.14 u 20:26:19
2# Post editovao rusijabajomoj datuma 04.02.14 u 20:27:14
Offline Alamar
nap

rusijabajomoj je napisao/la:
Svaka cast, jako korisna tema za pojedine. Fino objasnjeno sve.
Evo slika moje stare konfe.

btw neki dan cistio tastaturu, uh sta sve ispada iz nje  :D
ja bih isto volio tastaturu ocistiti a ne znam kako se to radi. Ja mislim da u mojoj tastaturi ima chilija, currya, bureka, kruha, prhuti, meda, trahane, graha, kifli, soka od breskve, jahnije. De boga ti reci kako cistis de osevapices se.
Offline Mire
admin

Ja hocu da svoj laptop malo procistim ali ne smijem ja da ga otvaram da nesto pokvarim. Imam ja pored PC koji cistim isto kao sto si rekao i sve bude "cakum pakum". Posto sad samo koristim laptop ne znam kako cu to da izvedem. Kontao sam da ga odnesem u Imtec jer sam ga tamo i kupio pa da ga preko garancije ociste oni da mi ne uzimaju odmah pare.. :]

Fin tut!  
Offline casuals7
camper

Alamar je napisao/la:
ja bih isto volio tastaturu ocistiti a ne znam kako se to radi. Ja mislim da u mojoj tastaturi ima chilija, currya, bureka, kruha, prhuti, meda, trahane, graha, kifli, soka od breskve, jahnije. De boga ti reci kako cistis de osevapices se.
http://gamers.ba/forum/6/172872/-tut-iscenje-tastature/ Možda pomogne 
Offline b3njohz
nap

To sam vec radio al nisam detaljno, probat cu.
A molio bih vas da pogledate moju temu!
Na vrh
Odgovori