Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Hardware Bullet Botleneck problemi

Offline AllesGut
nap

226 pregleda, 13 odgovora i 1 glasova
Napisano : 19.01.14 u 23:32

Ovi problemi se često javljaju,onima koji vole da malo više igraju Pc igre,kome nije jasno da malo pročita;

Sve se češće susrećem s ovim problemom kod mnogih PC igrača.
Neki žele promijeniti novu grafičku koju su kupili jačom jer nisu zadovoljni performansama, neki su uvjereni da im je grafička slabija nego što bi trebala biti (ili neispravna) itd...
Onda malo popričam sa njima i saznam da imaju dvojezgreni procesor; najčešće neki Athlon X2, Athlon II x2, Pentium D ili Intel Core 2 Duo na defaultno niskom taktu.
Tada im pojasnim u čemu je problem, jer mnogi nisu ni čuli za pojam bottleneck (usko grlo) a kamo li što predstavlja.

Pa da prvo ukratko kažem što jest bottleneck, za one kojima pojam nije poznat.
Bottleneck se koristi kao izraz za pojavu da jedna komponenta (ili više komponenti) ograničava performanse ostalih komponenti odnosno cijelog sustava.
Kao nekakvo suženje, npr na cijevi kroz koju teće voda, na cesti s više traka koja ima dijelove s po jednom trakom u svakom smjeru (npr autoput sa tunelima), od tud i naziv - usko grlo, grlić boce.

Procesorski bottleneck grafičke očituje se tako što procesor nema dovoljno procesorske snage da radi i svoje zadaće (npr proračun fizike u igri, upravljanje umjetnom inteligencijom u igri) i zadaje zadatke grafičkoj (što da ona radi i kako) jer procesor je zadužen za svoje vlastite zadatke i upravljanje ostalim komponentama). U biti dolazi do toga da, laički rečeno, procesor ne može dovoljno brzo puniti (fillati) grafičku (što da ona radi cijelo vrijeme) i ona se ne iskorištava u potpunosti.

Primjer toga je npr kombinacija jedne moderne grafičke kartice (recimo 250 KM) i dvojezgrenog procesora starog nekoliko generacija. Događa se to da se u kombinaciji s tim procesorom s tom grafičkom ima jednake performanse kao s npr karticom od 100 KM. I onda se uzme jači procesor koji može "iskoristiti" tu grafičku od 250 KM te ta kombinacija ima recimo duplo veće performanse nego taj novi procesor i grafička od 100 KM, da taj novi procesor i grafa od 250 KM imaju tek neprimjetno bolje performanse nego stari procesor i grafička od 100 KM. To je sindrom procesorskog bottlenecka -> slabiji procesor može iskoristiti slabiju karticu u potpunosti jednako kao i neki jači procesor (stoga taj jači procesor s tom karticom ima tek malo bolje performanse nego slabiji proc s tom grafom - sam procesor je jači), no jaču karticu ne može (jer je preslab).

Kako primjetiti radi li se o bottlenecku u trenutnom sustavu?
Praćenjem zauzeća grafičke. Ako ne ide do 100% u igrama (i benchmarcima), u pitanju je bottleneck.

Baš sam nedavno razgovarao s jednim forumašem na jednom drugom forumu; posjeduje Athlon II x2 240 na tvorničkom taktu, 4GB DDR2 memorije i AMD Radeon HD 6770 grafičku.
Htio je prodati svoju karticu + dodati još jednu poveću svotu i uzeti ~30% jaču grafičku (HD 6850). Objasnio sam mu da je bolje da te novce uloži u procesor jer s trenutnim i tom novom 6850 neće imati bolje performanse nego što sada ima, a ako uzme neki npr Phenom II x4 procesor da će imati puno bolje performanse. Nije mi povjerovao dok se nije sam uvjerio da mu zauzeće grafičke kartice ne prelazi 70% u igrama.

Kako sam mu demonstrirao (kako možete provjeriri koći li vam procesor grafičku):
1.
Treba skinuti odavdje MSI Afterburner i instalirati ga:
http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm
2.
Pokrenuti Afterburner i pod Settings -> Monitoring označiti "GPU Usage" i stavi kvačicu pred "Show in On-Screen display".
Kliknuti na "U redu", "Ok", "Accept" ili što već piše i pokreni neku zahtjevnu igru.
Dok MSI Afterburner radi u pozadini pokazivat će koliko ide zauzeće grafičke.

Dakle s procesorom koji bi omogućavao grafičkoj da se iskoristi 100% taj forumaš imao bi najmanje 30% bolje performanse. S samom promjenom procesora.
A da ostavi procesor i zamijeni grafičku 30% jačom nju ne bi koristio ni 50% što bi značilo da neki porast performansi ne bi uopće osjetio.
Offline UltiMatum
nap

Svaka cast, mislio sam da bar nesto znam o tom bottlenecku al sam sad shvatio da ne znam 
Gamers.ba
Rank 0

Offline mersimthebody
luck0r

inace sve to znamo,barem 80% foruma nadam se ali haj et nek si nas prosvijetlio
btw AMDovim mantleom ce se aBd rijesit i vecina bottleneck situacija.

imam bottleneck i ja sa trenutnom konfom u BF3 i BF4 MP
ostale igre bez bottlenecka naravno
1# Post editovao mersimthebody datuma 20.01.14 u 00:17:03
Offline Elysium
admin

mersimthebody je napisao/la:

to je softwerske prirode bottleneck, a ni u kojem slučaju hardwerske 

U svakom slučaju jedan oblik bottlenecka je uvijek tu, da li je to ram, hdd, ili nešto treće, svakako je u većini slučajeva prisutno.
Offline arman10
luck0r

Meni je najgori botleneck problem ono kad tek otvoriš pivu pa teško ide dok je malo ne popiješ.
Svaka čast za trud,i nek' se neko sjetio i napravit temu o ovome
1# Post editovao arman10 datuma 20.01.14 u 01:34:26
Offline AllesGut
nap

Ma imam i ja botleneck u mnogim igrama,to je ono kad imas loš procesor,a graficka malo bolja.Mnogi griješe i zalete se i kupuje nove graficke,kad ono apsolutno nista ne dobiju na perfomansama,a neznaju da svemu tome procesor pravi probleme.
Offline arman10
luck0r

AllesGut je napisao/la:
Ma imam i ja botleneck u mnogim igrama,to je ono kad imas loš procesor,a graficka malo bolja.Mnogi griješe i zalete se i kupuje nove graficke,kad ono apsolutno nista ne dobiju na perfomansama,a neznaju da svemu tome procesor pravi probleme.
Pa 70% tema na ovom forumu je "Preporučite mi grafičku za cs:go" a niko ne obraća pažnju na procesor.Ne razmišlja raja a ima para 9-)
1# Post editovao arman10 datuma 20.01.14 u 01:36:36
Offline Elysium
admin

arman10 je napisao/la:
Pa 70% tema na ovom forumu je "Preporučite mi grafičku za cs:go" a niko ne obraća pažnju na procesor.Ne razmišlja raja a ima para 8-)
upravo to, a CS:GO više zavisi od jakog procesora, nego jake grafičke, upravo zbog engina u kojem je napravljen  
Offline AllesGut
nap

Elysium je napisao/la:
upravo to, a CS:GO više zavisi od jakog procesora, nego jake grafičke, upravo zbog engina u kojem je napravljen 8)
Nešto sam čuo ko je mogao igrati Gta 4,moći će igrati i Gta 5,vjerovatno na low detaljma,jer su igre rađene po istom engimu,sad koliko je to istina. :P
Offline Elysium
admin

AllesGut je napisao/la:
Nešto sam čuo ko je mogao igrati Gta 4,moći će igrati i Gta 5,vjerovatno na low detaljma,jer su igre rađene po istom engimu,sad koliko je to istina. 
GTA 4 nije optimizovana igrica uopšte.. raja sa strašno dobrim računarima su imali problema... Što se tiče engine-a to je tačno.
Offline mersimthebody
luck0r

o kakvom vi GTA5 pricate
nije ni najavljeno za PC koliko znam xD
Offline Elysium
admin

o kakvom vi GTA5 pricate
nije ni najavljeno za PC koliko znam xD
Rockstar je koristio isti engine u GTA V kao u prethodnicima.. Nema veze što nije najavljen, jer neće tek tako odjednom da se počne praviti u trećem endžinu. Što dolazi do zaključka ko je igrao GTA4 moći će i V.. Neće to biti previše zahtjevno, istva stvar je i sa BF3/4 serijalom.
Offline mersimthebody
luck0r

Elysium je napisao/la:
Rockstar je koristio isti engine u GTA V kao u prethodnicima.. Nema veze što nije najavljen, jer neće tek tako odjednom da se počne praviti u trećem endžinu. Što dolazi do zaključka ko je igrao GTA4 moći će i V.. Neće to biti previše zahtjevno, istva stvar je i sa BF3/4 serijalom.
brate BF4 je itekako zahtjevniji od BF3
a sto se tice GTA,ja i ne vjerujem da ce izaci za PC
i da sam na njihovom mjestu isto bi tako odlucio,mi smo bagra koja svaku SP igru piratizira,takve igre i ne treba pravit za PC haha
Offline Elysium
admin

brate BF4 je itekako zahtjevniji od BF3
a sto se tice GTA,ja i ne vjerujem da ce izaci za PC
i da sam na njihovom mjestu isto bi tako odlucio,mi smo bagra koja svaku SP igru piratizira,takve igre i ne treba pravit za PC haha
Da slažem se, pa politika game developera je većinom izbaciti igru na konzole pa je onda portati na pc, tipičan primjer GTA4... a svakako i na konzolama imaš pirat opciju 

Ko ima pare kupit će, ko nema pare piratizovat će, izaći će ona i na PC ali će trebati vremena, jer je isto tako GTA4 izašao na konzole pa onda na PC. A svakako raja nema računare da pokreće ove novije naslove, nije to to igrati na low ovakve igre, i na lošijoj rezoluciji, bolje nikako ne igrati 
Na vrh
Tema zakljucana!