Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Hardware Bullet Retro Hardware Showcase

Offline Elysium
admin

404 pregleda, 9 odgovora i 5 glasova
Napisano : 01.12.13 u 18:09

Pa dobro elisijume šta će ti ovaj naziv teme? I ja sam se to pitao, ali mi je eto došla na um ta ideja da malo prokomentarišemo kako je tehnologija tako brzo se proširila "napredovala" jel.

Eh, cilj i smisao same teme jeste da slikate vaš stari hardwer, pod starim mislim sve cirka prije 7,8 godina ako imate pri ruci. Također, možete postaviti pitanje ostalim memberima da odgovore na vaše pitanje>

primjer> postavite sliku nekog dijela hardwera, i osoba koja prva tačno odgovori na pitanje za određeni naziv komponente dobija aplauz "nešto slično kao što su bile nekada davno teme na fazon pogodi, donesi mi i slično."

Također, svaki ispravan post "slikica, malo objašnjenje šta je šta" dobija također aplauz.

Pošto sam ja inače ljubitelj hardwera jel, i stvarno poštujem tehnologiju, od malena skupljam djeliće "komponente" hardwera, pa na slikama ispod možemo da vidimo napredak u tehnologiji "ogroman napredak"

Na slikama se vidi sledeće~

Od početka pa do kraja slike "biće par slika o svakoj komponenti malo objašnjeno" čisto za članove koji ne shvataju određene pojmove i dijelove.

Pa da krenemo>>

Slikao sam na tepihu  jer nisam mogao nigdje drugo da postavim.

1 dio je> dial up karica “današnji standard ethernet" + audio izlaz “da rijetkost danas” 

Model Puretek PT 3027 “made in tawain” godina proizvodnje nepoznata.

Sa desne strane pored njega se nalaze još 2 dial up modema Trust MD-1100 “56K” PCI modema.

Te ovaj zadnji bez PCI shielda bi trebao da bude Phantom “Zoltrix” 56k modem.

Ispod dial modema se nalazi ETHERNET PCI kartica snage 10/100

3c905c TX M (3 Com) sa strane se nalaze još 2 FLOPPY čitača “imao sam negdje commodore čitač, ali čim nađem priliku da slikam updejtat ću temu”

Te asusov PCI TV tuner kartica.

U sledećem redu se nalazi realtekov ethernet modem.

te WD100 IDE ATA 10GB harddisk.

ispod ovo kablo bi trebalo biti serial port nastavak.

I za sami kraj spektakl

2 AGP grafičke kartice wheeeeey

ATi Rage IIC AGP sa godinom proizvodnje 1998, sa 4MB SDRAM memorije te specifikacijama

60 MHz core
up to 83 MHz SGRAM memory
480 MB/s memory bandwidth
DirectX 5.0

Druga AGP kartica je MATROX model Millenium G200 sa specifikacijama Eclipse GPU 350nm proces

84-90 MHz core
Memory 112-120MHz SGRAM
8 MB SDRAM-a

Te Radeon x1050 sa 256mb GDDR2 memorijom čini mi se, te za ime teme, što se tiče napretka stavljam i svoju GTX 260

sa specifikacijama>

625 MHz Core
1250MHz Memory
448bit bus
te GDDR3 tip memorije.

Nadam se da je tema zanimljiva i da će biti pozitivnih odgovora jer znam dosta raje koja čuva ovakve stare dijelove.
Offline biggiepk
pr0

Bolju temu nisi mogao napraviti!  
Evo odmah da ti kažem ovaj post ću editova sutra da vidiš koliko retro stvari imam ja. Sad ne mogu slikati sve jer mi je to u prostoriji gdje stari spava, da me čovjek ubije  
Evo nešto što je u mojoj sobi :

Post dobio aplauz od Elysium
Gamers.ba
Rank 0

Online dYn
pr0

Fina tema.

Nisam baš neki stručnjak što se tiče ovih stvarčica, ali imam par slika koje ću rado podijeliti sa vama :

1)

- HP-ova napojna modela PS-6301-8, stara nekih 5-6 godina.

~Detaljnije informacije :
AC input : 100-240V~ 6A-50-60Hz
DC output : +3.3V, +5.08V, +12Va, +12Vb, -12V, +5.08Vsb

~Total : 300W MAX | Product of China

2)

- Dvije HP-ove SDRAM pločice po 128MB | 133 Mhz

- Stare takođe oko 5-6 godina.

3)

- Stara Matrox-ova grafička kartica proizvedena 1999. godine, memorije 16MB ili 8, nisam baš siguran.

Eto, to bi bilo to. Čisto da tema ne izgleda prazno jer se momak stvarno potrudio i nadam se da će biti još postova  Pozdrav.
Offline sh0ck
luck0r

HITACHI CD-ROM 8X-16X
Godina proizvodnje : 1997  

Malo SDRAM-a

Dial-up modem

FDD Drive, neki možda ne znaju ni šta je to

HDD Western Digital 4GB  

Intel Pentium II MMX

1# Post editovao sh0ck datuma 02.12.13 u 15:24:30
Offline rusijabajomoj
gamer

Stari Intelov procesor, nekada masina bio sad naravno ne vrijedi marke.

Neka starija napojna, 235W. Fortron cini mi se.

Kuler za procesor i Siemens SDRAM, 2x128mb. Cijena jos uvijek na njemu, 4 eura plocica  

Stari HDD, Fujitsu Limited, 4GB.

Ne razumijem se a i nemam bas puno ovih stari komponenti, ali eto momak se potrudio a malo odgovora  
Offline Imer
nap

Neka stara napojna. Imao sam jos negdje stari ATA Hard disk, ali ne mogu da ga nadjem.

Imao sam desetak starih dijelova sa nekih kompjutera koje sam popravio, ali ne volim da mi se to skuplja jer nemam mjesto gdje bi ih odlozio , a da mi ne smetaju. Napojna je jos tu , jer mislim da je i dalje u radnom stanju. Imao sam stare RAM ploce i HDD od 2GB  Masina xD
Offline DZAVID
nap

Slika je slikana 2010. godine 

Offline neogz
camper

Post dobio aplauz od hpk3o0
Offline Elcesum
luck0r

Ovakvu tastaturu sam našao na tavanu u školi,ova slika je sa Googlea ali smo našli ovakvu istu i Stari kompjuter koji smo naravno bacili kroz prozor kada smo ga pokusali upaliti 
Offline Rayleigh
pr0

Davno korišteno..čak je procesor još u funkciji  

Izvinite zbog lošije kvalitete slika:

AMD LE-1600 2.2 Ghz

I jedna malo starija Gigabytova ploča.( bila povezana s napojnom koja je pregorila)

Na vrh
Odgovori