Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Hardware Bullet Šta je Overclock?

Offline Elysium
admin

628 pregleda, 16 odgovora i 11 glasova
Napisano : 25.11.13 u 15:03

Pregledao sam stare teme, ali vidim da raja to apsolutno ne čita, ili čita ali ih je veoma mali broj, stoga sam odlučio da napravim malo updejtovanu verziju kristalovog guida.

Šta je zapravo OC i šta će nama to? Zvuči komplikovano zar ne? Pa u jednu ruku i jeste komplikovano za one koji se nisu nikada susretali sa ovim pojmom..

Postoji mnogo vrsta OC-a počevši od kalkulatora pa do računara..

Šta je to OC? Šta će meni OC? Hoće li mi šta pomoći ako uradim OC na gpu i cpu?

To su neka česta pitanja koja se stalno vrte u hardware podforumu.. Bilo je nekih tema, ali vidim da raja taj “traži” slabo ko koristi. Pa hajmo redom:

>Šta je u suštini pojam Overclock? Zvuči komplikovano zar ne? Barem onima koji nisu nikada čuli za ovakvo nešto, ali vjerujem da je njih jako mali broj, uglavnom, primjer:

Recimo imate procesor bubam core 2 duo e6320 koji je fabrički podešen na clock “1.86Ghz” odnosno fabrika je rekla tako i tako ovome procesoru treba toliko snage i voltaže i nema potrebe da se diže clock speed. Ali pošto ima nas dosta entuzijasta, ili hajmo reći raje koja želi da eksperimentiše odnosno da dobije malo više performansi radi upravo ovaj pojam “overclock” kao što sam naziv kaže OC bi u suštini trebalo da znači da dižemo fabrički clock na naš željeni clock. Neko radi underclock, da da dobro ste pročitali, ima raje koja downclocka neke komponente da bi uštedila na “struji”

Eh, nas zanima sami princip kako to radi zar ne?

Po pravilu, prije nego što počnete da radite bilo kakav overclock, savjetujem vam da prvo pogledate par klipova “ciljam na LinusTechTips” gdje vam on može detaljno pojasniti kako i šta, ali evo i ja ću se ovdje potruditi da vam objasnim što bolje i ono što se kaže što više laički.

Treba prvo da znamo da li možemo ikako uraditi overclock?

Noviji procesori od strane intela su većinom zaključanog potencijala odnosno nemaju sufiks “K” i oni se ne mogu overclockati, čuo sam da mogu ali za jako mali procenat, ovi sa sufiksom “K” nemaju nikakvih problema i mogu se overclockati do mile volje sve dok imamo potrebni hardwer da to sve podrži čitaj>Matična ploča sa dobrim chipsetom, sa dobrim “phase power” sistemom, sa dobrim hlađenjem na čipsetu “dosta raje stavlja vodeno hlađenje i na čipset-isključivo zbog boljeg hlađenja i većeg potencijala za clock< solidna napojna “čitaj dovoljno snage da pruži procesoru i ostalim komponentama, bilo koja 80+ napojna će podržati bilo kakav OC” što se tiče slabijih napojnih jedinica ne bih preporučio da dižete voltažu procesora, samo “FSB” jer se može desiti, odnosno dešava se da u većini slučajeva napojna otkaže i ponese sa sobom par dobih stotina maraka.

Također obratite pažnju na sistem hlađenja, ako imate jako loš odnosno stock hladnjak koji dođe sa procesorom, mislim nemojte pogrešno shvatiti, vi možete i dalje odraditi OC, ali do te mjere kada vam više taj stock hladnjak ne može ohladiti dovoljno brzo procesor i eto problema.. “Cooler Master, Noctua, Zalman, i slični proizvođači sistema za hlađenje imaju jako dobre hladnjake, oni sa malo više para u džepu mogu ići na vodeno hlađenje, naravno to vodeno hlađenje ne mora biti bolje od zračnog jer koliko para toliko muzike” ima i pravo jeftinih vodenih sistema ali nije to to.

Ovo se isto može prebaciti i na grafičku karticu, ako recimo imate neku karticu slabiju a podržan je overlock, ima senzore i ima fan kontroler onda možete odraditi OC, ali ne u tolikoj mjeri kao što je to riječ sa CPU> da se razumijemo i grafička na sebi ima CPU, ali on nije toliko jak da se može sad ganjati neki ekstreman OC potencijal, obično je to u 10-50-100mhz gore dole cifra dizanja.

Također, obratite pažnju na jednu stvar, barem što se tiče 775 socketa, kada dižete FSB dižete i clockspeed rama, što znači, ako imate ram koji je klokan na 1066Mhz, možete ga vratiti na 800Mhz i polahko dizati FSB do te mjere dok ne dođete do limita odnosno 1066Mhz, mada nema potrebe, to je već ogroman clock. Znači ako nemate dobar brandname ram onda je veoma mala mogućnost da uradite clock jer taj ram nije u mogućnosti to podržati, sve što je hajmo reći brandname će podržati garantujem 

Ovo su hajmo reći osnove što sam ja naveo< eh sada ja imam jedan sistem, koji je hajmo reći starije izvedbe<

CPU : Core 2 Duo e6320 - 1.86Ghz
GPU : Nvidia GTX 260 core 216 Gainward Edition
Motherboard : Asus P5Q PRO - jako dobra ploča iz 775 serije.
PSU : Fortron Hexa 400W 80+ certifikat
RAM : G-Skill 1066Mhz

Slika hardvera:

Šta ovdje vidimo?

Vidimo da je ovaj e6320 smeće, i da mu je clockspeed jako malen, pošto imam jaku ploču - brand name ram, mogu da se malo igram sa clockom.. Šta ustvari ja dobijam sa klokom? Okej dobijem malo veći FPS u nekim igricama, dobijem u globali brži sistem, ali ali i još jednom ali.. kada klokamo nešto, dižemo voltažu, mi faktički uništavamo garanciju na te komponente, i smanjujemo im životni vijek, da da dobro ste pročitali, znači, cpu brže radi, troši se sa vremenom “brže nego što je to na clockspeed” ali ajde radi teme da ga kloknemo na skoro nemoguće jigaherze “linusedition”

Okej, pa kako početi? Slomi nas ti sa tom pričom o OC-u :p

Ako ste do ovog dijela pročitali, i ako ste već proguglati da li imate kompitabilan sistem za OC onda je to vrlo jednostavno za uraditi, restartujete računar, uđete i BIOS, u većini slučajeva na tab ADVANCED, i malo se poigrate sa FSB i RAM speedom :p Kao na slici ispod:

Za mene će biti CPU Ratio 7 zbog procesora, i FSB Frequency na 490> Znači 490x7, negdje oko 3.4Ghz što je ono ekstreman Overclock, i stvarno nema potrebe, ali eto čisto zbog pokazivanja šta ćemo dobiti sa tim, odradio sam Cinebench pa možete vidjeti da sam dobio iole neko sitno ubrzanje, i da nije to nešto što bi se mi svi mogli igrati, ipak je ovo nešto naprednije 

Ako imate pitanja, sugestija, erm, kritika, slobodno pišite, ako sam negdje pogriješio slobodno navedite gdje.

O sistemu>>

Benchmark:

Prije Overclocka Benchmark> "Cinebench"

Vidimo na slici da je ovaj e6320 jako loš procesor>

Poslije Overclocka Benchmark> "Cinebench"

Vidimo da smo dobili skoro duplo performansi

Pa dobro, nego šta je sa temepraturama?

Temperature>

Jedna preporuka čisto da ne bi zafrkali komponente: pročitajte par puta ovaj tekst, ako nešto nije jasno, slobodno pitajte.

Nikada nemojte dizati FSB u ovoj mjeri koliko sam ja dizao, ja sam svakako dugogodišnji clocker, tako da sam prije par godina išao sve polahko po recimo 50-100 mhz, pa restart računara, pa onda forsiram ga "testiranje" da vidim da li je stabilan, uglavnom, na 500 već počne da zeza. Tako da je preporuka ići polahko, i testirati, jer ovako možete vrlo lahko pokvariti računar-komponente.
1# Post editovao Elysium datuma 25.11.13 u 15:20:29
2# Post editovao Elysium datuma 25.11.13 u 15:20:55
Offline g0k1
nap

tekstopisac si drama  ne znam kako ti nije bilo mrsko al sve u svemu GJ 

btw. ne moraju komponente biti nekog bijesnog branda ajmo da kazemo "markirane" i dalje se moze oc-at ali ne toliko koliko sa "markiranim" komponentama ... jer ja sam na starim "znj" racunarima se igrao i clockam procesor za nekih 200-300mhz i nema nikakvih problema , s tim da nema ni neke razlike al' eto XD
1# Post editovao g0k1 datuma 25.11.13 u 15:13:51
Gamers.ba
Rank 0

Online Haswell
camper

Sve si fino objasnio, ali ono najbitnije sto vecina ljudi ne moze da shvati je podizanje voltaze kada se radi OC.. Koliko trebas podici voltazu za recimo taj tvoj OC sa 1.8 na 3.4 ? To je ono najbitnije da bi ti sistem bio stabilan, zato se ustvari i aftermarket hladnjaci kupuju, jer sto se vise podize voltaza to se cpu vise grije  To objasni malo i imaces odlican tutorial za pocetnike 
1# Post editovao Haswell datuma 25.11.13 u 15:22:21
Offline Elysium
admin

Haswell je napisao/la:
Sve si fino objasnio, ali ono najbitnije sto vecina ljudi ne moze da shvati je podizanje voltaze kada se radi OC.. Koliko trebas podici voltazu za recimo taj tvoj OC sa 1.8 na 3.4 ? To je ono najbitnije da bi ti sistem bio stabilan, zato se ustvari i aftermarket hladnjaci kupuju, jer sto se vise podize voltaza to se cpu vise grije  To objasni malo i imaces odlican tutorial za pocetnike 
ako mi vjeruješ, voltaža je default, nisam je uopšte dirao, što se tiče toga, ne moraš uvijek dizati voltažu da bi postigao ekstreman overclock, recimo da sam ja htio ići preko 4Ghz, onda bi trebao dići voltažu, ali svakako to ne preporučujem, jer ti treba sekunda vremena da se nešto zamisliš i da bukvalno postaviš onu voltažu koju ne bi trebao da postavljaš.

Ovo je hajmo reći, jedan osnovni guide, kako i šta, mada oni koji žele ekstremno to već je druga priča.
Offline gearz
nap

Lijepo objašnjeno, ja sam jednom svoj stari računar probao klokati, i ujebao sve živo, sve pregorilo HAHHAHA.
Ali sreća niko taj nije ni koristio, OC može biti dobra stvar ko ima dobar računar i zna kako, šta, ali ko ima malo lošiji, nemojte klokati, em što nećete puno postići, em možete ujebati sve kao ja.
Offline Dark_Devil
nap

Odlicno objasnjeno, imas predobru maticnu naravno sto se 775 soketa tice, ja sa p5ql pro ne mogu q6600 preko 3.1ghz, jedno vrijeme je bio na 3.2ghz sve normalno radilo osim sto je nekad znao youtube zalagat pa sam spustio za 100mhz i sad normalno radi.
Offline biggiepk
pr0

Svaka čast na trudu, kao što rekoh zaslužen moderator.
Usput neki programi pomoću kojih možete provjeriti stabilnost komeponenti, temperature i tako :

Overclock procesora je najbolje raditi iz Biosa

CPUZ and GPUZ - Pokazuju osnovne podatke o istim
Riva Tuner - Za overclock grafičke kartice
MSI Afterburner - Također za overclock grafičke kartice
HWMonitor - Po meni najbolji za provjeru temperatura
Prime95 - Također za testiranje CPU-a
OCCT - Nakon overclocka bukvalno uzima dusu procesoru te ako uspije proci ovo onda kažemo da je stabilan
IntelBurnTest - također slićno kao OCCT
FurMark - Ovaj program uzima dušu grafičkoj te pazite temp jer znat biti zeznut nakon par sati

Također možete koristiti:

3DMARK
Unigine Heaven
Post dobio aplauz od Elysium
Offline Almir92
nap

Ovo je lijepo napisano, svaka cast. Inace imam krs od kompjutera,a posto dobijam uskoro nove komponente malo sam se zezao sa OC da vidim kako to ide :D

jedino sto nikad nisam skontao za te voltaze,kako to,zasto to.
Offline amsi
nap

I treba napomenuti da svaki OC skraćuje životni vijek komponente 
Offline zoodark
luck0r

amsi je napisao/la:
I treba napomenuti da svaki OC skraćuje životni vijek komponente 
Momak je to vec naveo. Procitaj malo... Odlican tut 
Offline amsi
nap

zoodark je napisao/la:
Momak je to vec naveo. Procitaj malo... Odlican tut 
Nisam vidio, a ne mogu ni dalje da pronađem taj dio 

Tutorijal je odličan, ali za OC procesora novije generacije(Haswell, Ivy Bridge, Sandy Bridge) ne treba neko znanje. Sve se svodi na to da se uđe u BIOS i napravi par klikova i to je to 
1# Post editovao amsi datuma 25.11.13 u 19:08:44
Offline HFXcasemods
nap

hahah "linus edition" napokon neko ko gleda kralja a i logan je dobar
Offline Elysium
admin

HFXcasemods je napisao/la:
hahah "linus edition" napokon neko ko gleda kralja a i logan je dobar
pratim logana već odavno, znam sigurno da je promjenio par firmi otkako ga pratim, mada linus mi više prija.

pratim i logana, i linusa, i onoga iz motherboards.org dok je radio.

:)
Offline HFXcasemods
nap

Elysium je napisao/la:
pratim logana već odavno, znam sigurno da je promjenio par firmi otkako ga pratim, mada linus mi više prija.

pratim i logana, i linusa, i onoga iz motherboards.org dok je radio.

:)
najjaci logan na kraju svakog videa if you dont like this i will come to your house and murder your family maksimalno neofirno XD
Offline bigbalabuto
nap

Elysium je napisao/la:
ako mi vjeruješ, voltaža je default, nisam je uopšte dirao, što se tiče toga, ne moraš uvijek dizati voltažu da bi postigao ekstreman overclock, recimo da sam ja htio ići preko 4Ghz, onda bi trebao dići voltažu, ali svakako to ne preporučujem, jer ti treba sekunda vremena da se nešto zamisliš i da bukvalno postaviš onu voltažu koju ne bi trebao da postavljaš.

Ovo je hajmo reći, jedan osnovni guide, kako i šta, mada oni koji žele ekstremno to već je druga priča.
Svaka cast na tekstu jednostavno objasnjeno da bi pocetnici shvatili o cemu se radi, isto tako je tacno da se ne mora uvjek dizati voltaza nego da se cak stock voltaza smanjuje u OC tako da u tom slucaju dobijemo brzi procesor sa manjim zagrijavanjem i duzim vjekom trajanja  cak duzim vjekom od procesora koji je stock 
Offline SoNiC
nap

Super tut . Samo nisi naveo u vezi napona, jako je bitno ako se radi ekstremniji OC podici napon radi stabilnosti. Kod starijih racunara koji imaju fsb:dram nekad podici i voltazu rama ukoliko na kraju dodje i do manjeg oc-a rama.

Kod nekih je prije overclocka bitno i LOCKati agp/pci.
Post dobio aplauz od Elysium
1# Post editovao SoNiC datuma 06.03.14 u 00:45:26
Offline Sasa_Intercepto
nap

Jel mi moze reci neko jel dovoljan Hladnjak Intel XTS 100H za Klokanje Intel i7 940
Na vrh
Odgovori