Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Ostale Bullet [F.A.Q] Minecraft

Offline iMZ
nap

2496 pregleda, 30 odgovora i 0 glasova
Napisano : 06.12.11 u 19:30

OVO JE STARI [FAQ]
-----NOVI POGLEDAJTE NA SLJEDEĆEM LINKU-----
http://gamers.ba/forum/40/167173/-f-a-q-minecraft-v2/

Evo posto dosta igraca ne zna sto im je potrebno za igru Minecrafta ili kako se igra napisati cu ovdje odgovore na neka cesta pitanja.

- Što je Minecraft?

"Što je, uopće, Minecraft?
„Minecraft is a game about placing blocks while running from skeletons. Or something like that..“

- Minecraft je sandbox igra u svijetu koji je(nasumično) sačinjen od kocki(blocks).
- Kocka može biti pjesak, zemlja, drvo, kamen itd. Igrač može (na početku rukom, jer nema ostalih alata) kopati, tj. uništavati(destroy) te kocke.

- Ipak, to nije uništavanje, jer te kocke, odlaze u inventory igrača i kasnije se mogu postaviti na neko drugo mjesto(construct).
- Također sa strane u inventoryju postoji mjesto za crafting. Crafta se tako da se na lijevu stranu stave „sirove tvari“(npr. kocka/e drva, uzete sa stabla - log) i tada na desnoj strani dobijemo nešto sačinjeno od toga na lijevoj(npr. kocka/e drva koje nam koriste u kontrukciji - wood). Od wooda se tada može napraviti workbench(umjesto 4 mjesta(koliko ima u inventoryju) za crafting, ima 9 – kompliciranije stvari za craftati) i stick(za craftanje lopate, baklje, mača, sjekire itd.).

U igri se dakle može kopati kocke i te kocke iskoristiti za konstruiranje i craftanje. Tako se npr. može napraviti skrovište u zemlji, a ono je potrebno jer, budući da je u igri prisutna izmjena dana i noći, noću(osim ako igrate na najlakšoj težini – pacifistic) svijetom lutaju zombiji, kosturi, paukovi, exploding penisi() itd., koji vas mogu ubiti. Također, možete i vi ubiti njih, i to mnogo lakše ako imate svoja oružja i armor, koje ste craftali.

U igri postoji puno različitih materijala i još više stvari koje se iz tih materijala mogu craftati. Npr. Nakupite drva. Craftate ga u bolje drvo. Od dijela tog drva napravite workbench i od ostatka sticks. Onda od tog istog drva i sticksa napravite lopatu (za zemlju), pickaxe(za kamen), sjekiru(za drvo), mač(za protivnike). Sa lopatom i pickaxeom napravite udubinu u zemlji, zatim u workbenchu napravite vrata postavite ih na ulaz vaše špiljice. Istražujete naokolo da nađete ugljen(coal) da biste mogli sa njim i sticksima napraviti baklju, da biste mogli osvjetliti svoju špilju noću. Usput kako ste iskopali i dosta kamena, od njega napravite izdržljivija oruđa(lopata itd.). Ubijete svinju, ona vam da meso, kojeg možete pojesti sirovog ili skuhati u peći(koju ste sagradili od kamena) sa ugljenom – u oba slučaja će vam se povratiti dio zdravlja. U igri postoji stvarno jako puno stvari koje možete raditi. "

- Gdje mogu pronaci Minecraft?

Ako zelite original igru tj. premium account. Idite na http://www.minecraft.net/
Ako niste u mogucnosti platiti za org. igru, skinite klijent klikom na download(link uklonjen)

- Kako cu uci na Gamers.ba server?

Poslje instalacije Minecrafta pokrenite Minecraft i prvo sto ce vam se pojaviti je:

Tu upisite nick koji zelite korisiti ingame.(u mom slucaju iMZeeeh)
Nakon toga ce se pojaviti ovaj screen, no tu nemojte upisivati nista nego samo uprite login s praznim poljima, zatim uprite play offline;

Ako ste uradili sve kako treba pojaviti ce vam se ovaj screen:

Ovu temu citate vjerojatno zato jer zelite igrati na g.ba serveru pa cemo preskociti na multiplayer komponentu igre. Klikom na Multiplayer otvara se ovaj screen;

Klikom na "Add server" otvara se ovaj screen i tu cemo u prvo polje upisati naziv servera(koji vi hocete, puni naziv servera ce se pojaviti ispod) a u drugo polje IP servera.(Gamers.ba Minecraft server " 109.105.223.2:25565 "):

To je sve vezano za ulazak na server.

- Dobro, usao sam na server sto sada?

U ovom video tutorialu je dosta toga objasnjeno. Tutorial je napravljen prije 4 dana pa nebi trebalo biti nikakvih problema sto se tice updatea.
Klik za video

- Naucio sam osnovne stvari, ali sad me zanima kako cu napraviti *neki item*.Kako cu to nauciti?

Na ovoj stranici imate navedeno sve sto se moze napraviti(craftati) u igri. U slucaju da vas zanima zasto su tamo 3x3 polja a u vas 2x2, to znaci da morate napraviti "workbench" . Workbench ce te napraviti tako sto postavite po jedan "wooden plank" u svako od 2x2 polja.

Da bi dobili wooden plank stavite obicno drvo koje ste posjekli u crafting grid(uprite e) i na desnoj strani bi trebali dobiti wooden plank.

Znaci stavite ovo:

i trebali bi dobiti ovo:

- Igram ali mi se ne svida izgled igre? Kako mogu poboljsati izgled?

Izgled mjenjate instalacijom texture packova koje mozete naci ovdje
Packove instalirate smjestanjem .zip/.rar fileova u
C:Users/VASUSERNAME/AppData/Roaming/.minecraft/texturepacks/ ili upalite minecraft i na glavnom menu screenu izaberete "texture packs" i zatim "Open texture pack folder". Kada ste smjestili file u tu mapu texture pack ce se pojaviti u tom izborniku i moci ce te ga izabrati.

- Kako cu popraviti fps?

Instaliranjem moda "Optimine" poboljsao sam svoj fps puno, puno.
Mod mozete skinuti ovdje
Mod instalirate tako da otvorite minecraft.jar( C:Users/VASUSERNAME/AppData/Roaming/.minecraft/bin )(otvarajte programima poput Winrara, 7zip i slicno) i odvucete fileove koje ste extractali iz zipa/rara.(.class vecinom). Kada ste ih smjestili u minecraft.jar, izbrisite folder "META-INF" koji se nalazi u minecraft.jar-u. Nakon toga pokrenite Minecraft i mod bi trebao biti instaliran.

Ako nesto nisam naveo slobodno pitajte. 

Sada kada znate osnove bilo bi super kad bi nam se pridruzili na Gamers.ba serveru.(ajsvolf.zapto.org:25565)

Nadam se da ce te uzivati igrajuci na Gamers.ba serveru. 

Napomena, link za download igre je odobren od strane vLexinha.
1# Post editovao iMZ datuma 06.12.11 u 19:33:04
2# Post editovao iMZ datuma 06.12.11 u 19:34:35
3# Post editovao iMZ datuma 06.12.11 u 19:36:42
4# Post editovao iMZ datuma 06.12.11 u 20:00:32
5# Post editovao Brix datuma 24.12.11 u 19:31:52
6# Post editovao Brix datuma 20.03.12 u 19:00:19
7# Post editovao Brix datuma 09.06.12 u 15:06:40
8# Post editovao Brix datuma 09.06.12 u 15:07:36
9# Post editovao q7eb2a datuma 09.08.13 u 01:20:08
Offline Brix
camper

Svaka ti čast, ni ja nebi bolje napisao, dobro si odradio posao.

Opisao si detaljno početak igre i ulazak na sam server.
Offline rat
nap

FAQ mi se donekle svidja donekle ne, ima par greskida a i par nejasnoca (novim igracima), prvo nije "najlakšoj težini – pacifistic, pacifistic" vec je "Peaceful".

Nesvidja mi se to jer si rekao ima original i ima piratski, poslije toga krenuo si sa ovim:
"Poslje instalacije Minecrafta pokrenite Minecraft i prvo sto ce vam se pojaviti je:" tu si trebao u zagradi napisati da koristis piratski jer ove slike: nema kada imas original i ove takodjer:
.

Nesvidja mi se to sto si stavio klip koji sve objasnjava a poslije njega "- Naucio sam osnovne stvari, ali sad me zanima kako cu napraviti *neki item*.Kako cu to nauciti?" sve ima u gornjem klipu ama bas sve sto si naveo tako da nema smisla stavljati klip ako si "sve" naveo.

I najgore je od svega sto nisi stavio najjvazniji link: http://www.minecraftwiki.net/wiki/Crafting

ubuduce nemoj pisati FAQ od igre koju si juce krenuo igrati...
Offline Demonijak
camper

Imao sam nekada minecrafft al mi je uzimalo puno rama ... jel to do mene ili ? :S
btw. imam 2gb rama
Offline iMZ
nap

rat je napisao/la:
FAQ mi se donekle svidja donekle ne, ima par greskida a i par nejasnoca (novim igracima), prvo nije "najlakšoj težini – pacifistic, pacifistic" vec je "Peaceful".

Nesvidja mi se to jer si rekao ima original i ima piratski, poslije toga krenuo si sa ovim:
"Poslje instalacije Minecrafta pokrenite Minecraft i prvo sto ce vam se pojaviti je:" tu si trebao u zagradi napisati da koristis piratski jer ove slike: nema kada imas original i ove takodjer:
.

Nesvidja mi se to sto si stavio klip koji sve objasnjava a poslije njega "- Naucio sam osnovne stvari, ali sad me zanima kako cu napraviti *neki item*.Kako cu to nauciti?" sve ima u gornjem klipu ama bas sve sto si naveo tako da nema smisla stavljati klip ako si "sve" naveo.

I najgore je od svega sto nisi stavio najjvazniji link: http://www.minecraftwiki.net/wiki/Crafting

ubuduce nemoj pisati FAQ od igre koju si juce krenuo igrati...
Link sam zaboravio, vidis da sam napisao "Mozete naci na ovoj stranici". xD
Offline cheezie
nap

Samo jedno pitanje - jel se on može igrat singleplayer i da li i u singleplayeru možeš raditi ovo sve kao i na mp? I da li je i sp zanimljiv kao mp ili?

Svaka čast za trud.
Offline Brix
camper

Demonijak je napisao/la:
Imao sam nekada minecrafft al mi je uzimalo puno rama ... jel to do mene ili ? :S
btw. imam 2gb rama
To je tako, minecraft je takav, probaj koristiti optimine...
Offline iMZ
nap

cheezie je napisao/la:
Samo jedno pitanje - jel se on može igrat singleplayer i da li i u singleplayeru možeš raditi ovo sve kao i na mp? I da li je i sp zanimljiv kao mp ili?

Svaka čast za trud.
Sve sto imas u mp ima i u sp, ja mislim da se samo u sp prave random sela. 
Offline Brix
camper

iMZ je napisao/la:
Sve sto imas u mp ima i u sp, ja mislim da se samo u sp prave random sela. 
Imaš ih i na našem serveru, ja sam ih otkrio, niko od vas zasad nije, imate i abandoned rudnike dole i to niste otkrili 
Offline Philosopher
nap

Tip za brze otvaranje .Mincraft foldera.

Start > Run > %appdata% > Enter
Ili ako koristite Windows 7
Start > %appdata% > Enter

Usli ste u AppData folder. Sada samo otvorite .Mincraft i to je to.
Ne morate traziti nevidljive foldere ili kopirati citavu adresu foldera.
Offline TAU
nap

Brix je napisao/la:
Imaš ih i na našem serveru, ja sam ih otkrio, niko od vas zasad nije, imate i abandoned rudnike dole i to niste otkrili 
Jesam ja kapao duboko potrošio 5-6 onih krampa kad dole šupljine i ide još dublje nisam imao vremena sve istražit,i neko je u moje skaldište stavio ono gdje su granitne stijene restricted area de molim te skini to kad budeš ulazio na server da mogu onu zgradu dovršit,podove od njih pravim 
Offline Brix
camper

TAU je napisao/la:
Jesam ja kapao duboko potrošio 5-6 onih krampa kad dole šupljine i ide još dublje nisam imao vremena sve istražit,i neko je u moje skaldište stavio ono gdje su granitne stijene restricted area de molim te skini to kad budeš ulazio na server da mogu onu zgradu dovršit,podove od njih pravim 
Ja sam lijepo rekao ko bude zloupotrebljavao plugin za zaštitu će dobiti permanent ban. Tako će i da bude, nadam se da ću naći to skladište, ako ne pisat' ću ti u gb pa da uletiš i pokažeš mi, eto, hvala na reportu !
Offline Mc_Johnny
nap

Hvala, bio sam skeptičan što se tiče minecrafta al izgleda zanimljivo i daje osjecaj slobode prostora i manipulacijom istog.

tako loša grafika a tako rama srče
1# Post editovao Mc_Johnny datuma 07.12.11 u 08:35:37
Offline iMZ
nap

Mc_Johnny je napisao/la:
Hvala, bio sam skeptičan što se tiče minecrafta al izgleda zanimljivo i daje osjecaj slobode prostora i manipulacijom istog.

tako loša grafika a tako rama srče
Vecinu rama ti srce rendering svijeta tj. ucitavanje mape dok ides. :3
Offline ShOoRtY
nap

Sve pohvale na trudu i odvojenom vremenu

Sve hocu da pocnem taj minecraft ali mi se neda kad vidim sta se radi u igrici lol
Offline Kordinho
nap

dobar tut  8-) 8-)
Offline Petar_007
nap

Rjeseno..
1# Post editovao Petar_007 datuma 07.12.11 u 14:24:50. Razlog: fqrtfqa
Offline papaStrumf
nap

vezano za teksture ovaj mod je jako dobar
http://www.minecraftforum.net/topic/69354-64x10-misas-realistic-texture-pack-updated-18nov/
samo skinut i zipovani fajl ubaciti u folder teksutre i to je to
Offline virtuo
nap

Zahvaljujem 
Offline Braniac
nap

Kolko ja znam non-original mc je warez o.O

Sve što kupuješ a ti besplatno daješ je to..
Offline iMZ
nap

Braniac je napisao/la:
Kolko ja znam non-original mc je warez o.O

Sve što kupuješ a ti besplatno daješ je to..
Tehnicki ne placas download igre nego account. Ovo je samo igra bez accounta. 

vlex odobrio link. :3
Na vrh
Odgovori