Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Gaming movies Bullet [TUT] Maskirani prijelaz - Vegas Pro

Offline t45ra
l33t

108 pregleda, 4 odgovora i 2 glasova
Napisano : 15.11.15 u 11:38

Ćao, zdravo. Evo još jedan tutorial (deveti) od mene, jučer sam dobio dva pitanja kako se radi "Transition" u klipu, eh tu ima dosta načina al ja sam izabrao ovaj jer mislim da je najljepši a i najlakši za naučiti. Sve što vam je potrebno za ovaj efekat jeste dva video klipa i Sony Vegas 

Rezultat je kao i uvjek na kraju tutoriala. Pogledajte prvo rezultat da bi lakše skontali tutorial

Kada sve to imamo možemo da krenemo:

1)Otvorite Sony Vegas

2)Ubacite prvi klip u Sony Vegas (klip na kojeg ide prijelaz)

3)Idite desni klik na video i idemo na "Properties..."

4)Tu označite "Disable Resample" i odznačite "Maintain ascpet ratio" (kao na slici neka vam budu postavke) i pritisnite OK

5)Sada nađite mjesto gdje želite da "maskirate" tj. gdje želite da prijelaz počne

BUDITE SIGURNI DA VAM JE "PREVIEW" POSTAVLJEN NA "BEST-->AUTO"

6)Kada ste našli gdje želite da napravite prijelaz... Kliknite na disketicu tj. "Save Snapshot"

Otvorit će vam se novi prozor, tu samo kliknite na SAVE

I pojavit će vam se slika u "Project Media" tj. "image.jpg"

7)Sada napravimo novu video traku

8)Sada tu sliku ubacimo na tu traku koju smo napravili i stavimo je da bude ispred vide-a (kao na slici)

9)Postavimo se mišom na početak slike i kliknemo i idemo na Event/Pan Crop i tu označimo "MASK" opciju

10)Sada tu označimo neki objekat ili nešto slično što će se prvo pojaviti na slici i maskiramo ga (vi uzmite vremena što bolje ovo odradite, bolje će izgledati efekat, ja ću na brzinu jer ovaj klip mi neće služiti za ništa 

Možete pritisnuti "X" i izaći iz Event/Pan Crop-a

11)Sada ćemo drugi klip sa kojeg ide prijelaz da postavimo ispod te slike, a slika će da bude pri kraju tog videa s time da će ići i preko klipa (pogledajte kako sam to ja uradio na slici)

12)Sada napravimo mali "Fade" na slici

13)Sada idemo u "Transitions" i tu možete izabrati bilo koji prijelaz koji vi želite (ja ću izabrati "Zoom")

I kada odaberete koji prijelaz želite samo ga povucite mišem na "Fade" koji smo prethodno napravili

Otvorit će vam se novi prozor, ali ga slobodno zatvorite 

14)Sada napravite još jednu video traku

15)Kopirajte sliku na video traku koju smo napravili, neka počne tamo gdje se "Fade" od prethodne završava i na toj slici opet napravimo "Fade"

16)Sada idemo na Event/Pan Crop kod te slike koju smo kopirali, tj. kod slike koja je na trećoj video traci

17)I sada promjenite "MODE:" u "Negative" (kao na slici)

Možete zatvoriti Event/Pan Crop

18)Sada kliknemo na toj novoj slici na "Transition Properties"

19)I kliknemo na "Remove Selected PLUG-In"

I sada možete i ovoj drugoj slici da dodate neki prijelaz ali ja ne želim jer mi ovako ljepše izgleda, ali svako ima svoj ukus 

Drugu sliku skratite da bude iste veličine kao i prva

20)Sada isjecite nekoliko sekundi prvi video koji je na prvoj traci i držite CTRL i razvucite ga desno da se poklapa sa dužinom koju imaju obadvije slike

21)Sada zadnji klip stavite tamo gdje sve tri trake završavaju (da izgleda ovako)

Možete da dodate muziku po vašoj želji i ubaciti neke CC-e (boje) u video 

I onda vam preostaje samo da renderujete klip 

I to je to otprilike za ovaj tutorial, nadam se da ste nešto novo i nešto korisno naučili, i da se vam sviđa efekat/tutorial 

Izvinjajem se na pravopisnim greškama (vjerujem da ih ima)

PREVIEW:

https://youtu.be/oDZrnsGSdwk?t=7s

SONG: Caesars - Jerk It Out

------------------------------------------------

1# Post editovao t45ra datuma 15.11.15 u 11:38:57
2# Post editovao t45ra datuma 15.11.15 u 11:41:58
3# Post editovao t45ra datuma 15.11.15 u 11:47:46
Offline vedadvedoooo
nap

Rekao sam ti da ču te i dalje pratiti,i evo pratim...Svaka čast,cijenim tvoju aktivnost i prihvatanja sugestija drugih...I ovaj tut,kao i onaj prije je predobar :D
Samo nastavi,svaka ti čast.  :)
I evo ako može od mene neka sugestija,odnosno pitanje,kako mogu napraviti ono recimo ja gledam TV i neki moj video na TV-u i tako u krug..
Ili timeline effect.
Post dobio aplauz od t45ra
Gamers.ba
Rank 0

Offline t45ra
l33t

vedadvedoooo je napisao/la:
Rekao sam ti da ču te i dalje pratiti,i evo pratim...Svaka čast,cijenim tvoju aktivnost i prihvatanja sugestija drugih...I ovaj tut,kao i onaj prije je predobar 
Samo nastavi,svaka ti čast.  
I evo ako može od mene neka sugestija,odnosno pitanje,kako mogu napraviti ono recimo ja gledam TV i neki moj video na TV-u i tako u krug..
Ili timeline effect.
E hvala ti drug 

Hoću i planiram svaki dan po jedan tutorial, a uskoro će biti i takmičenja u kojem će moći učestvovati svi 

To da na TV-u jeste tvoj video to se može uraditi preko sony vegasa u Event/Pan Cropu, samo smanjiš taj svoj video u prevučeš ga tamo gdje je TV, ili skineš sliku sa interneta PNG formata..(kao ova ovdje, vidiš kako ima šupalj ekran)

I staviš na drugu video traku tu sliku a na prvu video traku taj svoj video.

Timeline effect to misliš na ovo?

ili? 
Offline vedadvedoooo
nap

t45ra je napisao/la:
E hvala ti drug :)

Hoću i planiram svaki dan po jedan tutorial, a uskoro će biti i takmičenja u kojem će moći učestvovati svi :)

To da na TV-u jeste tvoj video to se može uraditi preko sony vegasa u Event/Pan Cropu, samo smanjiš taj svoj video u prevučeš ga tamo gdje je TV, ili skineš sliku sa interneta PNG formata..(kao ova ovdje, vidiš kako ima šupalj ekran)

I staviš na drugu video traku tu sliku a na prvu video traku taj svoj video.

Timeline effect to misliš na ovo?

ili? :D
Ništa,samo nastavi,imaš podršku od mene :D
A to,to sam i mislio za TV da se tako radi,a da timeline,nešto kao tako ali za video :D
Offline t45ra
l33t

vedadvedoooo je napisao/la:
Ništa,samo nastavi,imaš podršku od mene 
A to,to sam i mislio za TV da se tako radi,a da timeline,nešto kao tako ali za video 
Hvala.

A isto ti je kao i u Photshopu (ako si kada barato time  )

Postaviš ovih "hiljadu" slika svaki na svoju video traku i onda u Event/Pan Crop-u samo smanjuješ vide-e (kao da su slike) i to je to 
Na vrh
Odgovori