Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Ostale Bullet [TuT / Guide] - Fixanje freezova/lagova/štekanja by MAND4

Offline MAND4
nap

439 pregleda, 9 odgovora i 0 glasova
Napisano : 10.11.11 u 18:46

Gday dobri momci !

Nabio sam kakvog free vremena pa sam odlučio da napišem guide/vodič/tut (nazovite ga kako vam volja) o raznim tweakovima, fixovima, lagovima, FPS fixovima i ostalim čudima kada dolazi do igrica.

Naime, mnogo se puta iznervirate kada pokrenete neku igru ali ona užasno laga(štopa za vas neobrazovane) uprkos vašoj dobroj/lošoj konfi. Ako imate krntiju iz doba Ramzesa trećeg, poselamite se sa svim fixovima. Ipak, desi se dosta tih, takoreći, 'bugova' u igri zbog kojih određena igra užasno laga (exmp. GTA 4 na Quad i Dual Core procesorima capovala FPS na 10-15 što je očaja i nebuloza). U ovoj temi ću pokušati navesti što više fixova mada nekada jednostavno to ne možete provjeriti.

1. Graphic Card Drivers

Svakodnevno provjeravajte web stranicu vaše grafičke kartice (ili jednostavno subscribe na mejl) zbog updejtova na drajvere. Mnogi će reći da Beta drajveri nisu pouzdani, ali ja tvrdim drugačije. Npr. sa običnim, 'pouzdanim', drajverima ja sam BF3 pušo na 20ak-30ak FPSa prosječno dok sa beta, 'nepouzdanim', drajverima sam ga digao na više nego dobrih 35-40.
Dakle, kao prvo i prvo provjerite za update na drajverima.

2. Crackz

Naime, ako imate piratsku igru (a 90% vas ima), neki crackovi zbog različitih razloga (uspješnog loadiranja tekstura, pokretanja igre i ostalih manje razumnjivih stvari vama) capiraju FPS na određenu sumu. Kao primjer ću uzeti MW3. Jedan crack je capirao FPS na 40 jer bi se igra crashala zbog nedovoljnog rama (bug u cracku) čak iako imate 20ak GB rama. Still, drugi crack je fixao taj bug (zapravo, nije ga u biti napravio pri programiranju) te je FPS odcapiran, tj. može doseći maximum.
Zaključak : ako vam pod jednim crackom igra capira na određenom FPSu, probajte drugi (uvijek ih ima bar 3-4)

3. System holes

Naime, tokom vašeg dugomjesečnog/godišnjeg/dnevnog bla bla bla korišćenja sistema postoji mogućnost da, namjerno ili ne (većinom ne), napravite par propusta, rupa, bugova (nazovite i ovo kako hoćete) u vašem sistemu. Ma koliko se retardiranim činilo, sistem igra veliku ulogu u FPSu i lagu igara.
Npr., moguće je da ste pokupili kakav tweak sa neta koji overloada vaš ram pri pokretanju igrice toliko da se vaš komp bori da uopšte održi igricu te samim tim imate nevjerovatno loš FPS (u najboljem slučaju 10, true story). Također se može desiti da ste, instalacijom nekog programa/igrice ili čega već poremetili vaš registry te on jednostavno capuje vaš ram, tj. ako imate 4gb on ograniči used space na 1gb ili 2gb.
Zatim, može se desiti da ste pokupili nekakav virus koji vam overloada temp. grafičke i jednostavno crasha cijeli sistem kada pokrenete igricu ili vam, u biti, onemogući da igrate igricu. Nikada nisam bio ljubitelj anti-virusa (u prime smislu jer sam pirat, ne orginal guy) te sam znao dugo googlati za te neke 'mini' programe koji jednostavno samo fixaju te rupice.
Naravno, možete vi i AV koristiti ali postoji velika mogućnost da će vam AV disable cjelokupnu igricu zbog virusa u cracku (većina ima neki virus jer je potreban da bi se igra uspješno crackovala) tako da je to na vama.

Ja lično koristim Hijack-This i eventualno preko Run opcije obrišem temp fajlove (XP - Start - Run - %temp% - Enter - Delete all; W7 - Start - utipkajte Run u search - open run i postupak je isti nadalje).

Možete koristiti i CCleaner (zapravo je veoma dobar) ali više vjerujem svojim manualnim sposobnostima (jer, znate kako se kaže : čovjek je najbolji anti-virus i virus) tako da više volim ručno brisati fajlove.

4. Game bugged

Ovo se zaista često dešava. Programeri jednostavno predvide mali tweak u codu koji se kasnije razvije veoma duboko i poremeti samu igru. Kao što znate, ako imate kupljenu igricu quick update to većinom riješi ali šta ako nemate ?
Naravno, možete skinuti patch i nadati se da će neko crackovati ili se vi možete baciti u tweakanje. Postoji zaista mnogo načina da popravite bug u codu ali oni su komplikovani te zahtjevaju veliko znanje nekog od programskih jezika. U biti, šta vi možete uraditi, je pratiti news na guglu o crack-fixovima ili pokušati mijenjati kod igre/sami exe file pomoću nekog batch/hex editora ali postoji mogućnost, ako ne znate šta radite, da ujebete cijelu igru.
Možete, također, tweakovati settingse na vašoj video kartici (vscyn off, maximum pre-render frames povećati/smanjiti, texture filtering quality staviti na high performance itd. itd. ali i to na vaš rizik).

5. Povremeni freezovi/drunk kamera

Ovo mi se najviše dešavalo kod igranja GTA4, AC:BH te NFS:Shift. U biti, u većini slučajeva je do cracka ali je nekada do vaših settingsa. Ja većinom volim koristiti, za casual igru, default settingse ili neke custom koje dodam u path igrice.

U target možete dodati mnoge opcije (width, height, flushfix itd. itd - guglajte za više opcija).
Možete također patchovati igru i tražiti/praviti crack za tu verziju ili jednostavno pokušati sa instalacijom na novo.

6. Random crashes

Ovo se često dešava zbog navedenih razloga :

1. Nepostojeći file (kada vam fali file da bi pokrenuli određeni level)
2. Nepostojeći dll (ovo se lahko fixa : jednostavno utipkajte "ime fajla". dll download u gugl i skinete na prvom linku)
3. Anti-virus (anti-virus najednom, pri loadanju nekog fajla, otkrije virus u tom fajlu. Again, disable i brišite to čudo)
4. Ram overload (oslobodite ram tako što ćete pogasiti ostale programe)
5. Graphic card temp. overload (otvorite komp, očistite prašinu, nadogradite kulere)

Sada ću navesti fixove za par novijih/poznatijih igara tako da ne morate guglati i tražiti :

Battlefield 3

Click

CoD : Black Ops

Click

Crysis / Crysis Warhead

Crysis click
Crysis Warhead click

Deus Ex - Human Revolution

Click

Mass Effect (radi na 1 i 2)

Click

Dolje ispod ću navesti tekstove profesionalaca u kojima možete više naučiti o svemu ovome :

Fixing Lag - By nVidia Team

Stable Gaming - by nVidia Team

Tweaking Companion - by TGTC

Za sva pitanja, nenavedene fixove ili potrebnu pomoć mi se možete javiti na PM ili eventualno postaviti pitanje na Temi. Nastojat ću temu updejtovati par puta mjesečno da bi svi ostali u toku.

By MAND4

Note : Ako budete kopirali TuT molim vas da navedete njegov izvor 
Offline skayben1
nap

Svaka cast na trudu :)
Gamers.ba
Rank 0

Offline arslandesign
nap

Stvarno pregledno , takođe biće ovo večini od koristi !
Svaka čast ! 
Offline tiete
nap

Svaka čast i hvala što podijeli ovo sa nama 
Offline simba
nap

Kad dođeš kod mene nekad ti ćeš ovo fixsat dok novi PC ne stigne. 
Offline LaquE
nap

Svaka ti čast, pregledno i uredno.Ovo je primjer dobrog TuT-a, za 10.
Treba ti dat 2000 boba za ovaj TuT bar 
Offline ENIKMA
nap

gj svaka cast
Offline DrawN
camper

Bravo MAND4, nisi ti bez razloga pobjedio u recenzijama. Sretno u daljem radu, samo mi se javi da dobijes neku nagradicu. 
Offline ShOoRtY
HaxXor

Svaka cast i sve pohvale na ovome lol

Odlicno napisano, objasnjeno, pregledno stvarno ovo treba stajati kao primjer kako da se pisu tutovi ili guideovi

Svaka cast jos jednom 
Offline Dovahkiin
nap

Sve pohvale, mogu samo reći da je meni pomoglo baš neki dan, kada sam imao problema sa MW 3.
Na vrh
Tema zakljucana!