Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet Gamers.ba FanArt Bullet [TUT][FA] Animated avatar

Offline SmitoBona
pr0

649 pregleda, 27 odgovora i 8 glasova
Napisano : 26.03.14 u 13:02

Dobar dan dragi gameri i svima jos draze gamerice.
Vidim zadnjih dana sve vise usera trazi avatare "na isti kalup" pa sam odlucio da napravim jedan jednostavni tutorial koji ce vam pomoci da i sami napravite sebi, ili drugima, animirani avatar a i da naucite nesto novo.

Pokusat cu da napisem ovaj tutorial sto jednostavnije i sto jasnije, takodjer sam mislio ostaviti DL za .PSD file ali sam se predomislio jer sam sve napisao do najmanjeg detalja. (Manje snalazljivi i manje iskusni useri se mogu spobodno javiti na PM/GB za bilo koju vrstu pomoci.)

Ja licno koristim Adobe Photoshop CS6 (koji mozete i sami skinuti - https://creative.adobe.com/products/photoshop)

Ok, za pocetak trebamo da kreiramo novi file (novi list, stranicu) na kojoj cemo da kreiramo nas animirani avatar.

File > New > stavit cemo dimenzije 75x75 (G.BA Avatar)

Sljedeci korak je da napravimo ili nadjemo na internetu sliku koja ce nam sluziti kao pozadina. (Licno za ovaj tut sam koristio google slike > floral background) Spremit cemo sliku na desktop te je otvoriti sa photoshopom. File > Open > Desktop > "slika.jpg"

Kada otvorite sliku sa photoshopom primjetit ce te novi tab.

Selektujte tab od slike koju ste skinuli, pritisnute CTRL+A (da selektirate cijelu sliku), CTRL+C (da kopirate selekciju, sliku) te ugasite taj tab i pritisnite CRL+V (da zaljepite kopiranu sliku na novi file koji ste kreirali namjenjen za G.BA avatar). Ako ste sve dobro uradili na desnoj strani, u sekciji Layers, bi trebalo izgledati ovako.

Kliknite na Layer 1, da ga selektujete, te na radnoj povrsini na odabranoj slici kliknite desni klik i odaberite Free Transform.

Ovo nam omogucuje da smanjimo sliku i prilagodimo je nasim dimenzijama (75x75). To cemo uraditi tako sto cemo drzati Shift i misem kliknuti u kut slike na kockicu i povuci prema sredini. Shift se drzi da se ne bi mijenjala proporcija slike.

Dubli klik na katanac, pored layera Background ce nam omoguciti da ga otkljucamo.

Drzeci Shitf na tastaturi i klikom misa na layer selektirat cemo oba layera.

Pritisnite CTRL+E da dva obiljezena layera spojite u jedan.

Kreirajte novi layer. Layer > New > Layer (ili Shift+Ctrl+N)

Odaberite brush tool i obojite layer 2 u boju po zelji. Layer 2 mora biti selektovan.

Brush tool:

Boja po zelji:

Selektovan Layer 2:

Obojen Layer2:

U efektima layera ce te odabrati Pin Light (takodjer mozete i sami pokusati neke trude efekte, mozda vam se neiki vise svidi)

Odmah ce te i sami vidjeti promjenu na radu koja ce izgledati od prilike ovako (ovisno od efekta koji ste odabrali).

Odaterite Text tool, kliknite na rad i napisite tekst po zelji.

U opcijama koje se pojave nakon napisanog texta mozete odabrati font, velicinu fonta i boju napisanog teksta.

Na stranici http://www.dafont.com/ mozete skidati fontove. Dupli klik na skinuti file, pa Install. To je sve. Font je spreman za koristenje.

Sa desne strane, u sekciji Layers kliknut cemo desnim na tekst koji smo napisali na slici i odabrati prvu opciju Blending Options.

Odabrat cemo i unjeti iste vrijednosti kao na slikama ispod. (takodjer mozete sami mjenjati boje i efekte po zelji)

Pritisnit cemo Ok. Sada bi nas rad trebao izgledati ovako.

Napravit cemo novi layer. Pobrinuti se da je selektiran na desnoj strani i odabrati Rectangular Marquee Tool.

Napravit cemo selekciju usku selekciju visine avatara. I obojati je je u bijelo sa Brush Tool.

Odaberite Filter>Blur>Gaussian blur i unesite sljedeci vrijednosti.

Selektujte Layer 3 te u efektima layera namjestite Soft Light.

Izaberite prvi tool, Move tool.

Odaberite Window i budite sigurni da je opcija TimeLine ukljucena. Time dobijate mogucnost pravljenja animacije, pojavit ce se na dnu ekrana i izgledat ce ovako.

Move toolom, koji smo prethodno odabrali, cemo pomaknuti ovaj "sjaj" sa sredine na lijevu stranu. Pomaknut cemo ga izvan okvira slike. (klikni i povuci)

Sada cemo na TimeLine opciji kreirati novi layer. To cemo uciniti klikom ovdje.

Dok je TimeLine Layer obiljezen pomaknite sjaj ali ovaj puta na desnu stranu i takodjer da izlazi iz okvira slike.

Zavrsni korak jeste da napravite animaciju, sto je najlakse od svega  . Kliknite na Tweens Animation Frames. Te unesite sljedece vrijednosti.

Sada spremite sliku. Inace kada spremate sliku iz photosopa idete File>Save as> i odaberete lokaciju i extenziju slike, ali gif se sprema na drugi nacin. Gif slike tj animacije spremate na File>Save for Web> Save

Vas avatar bi trebao izgledati ovako.

To je to za danas. Ako vas sta zanima ili ako ste negdje zapeli slobodno se javite. Sve je detaljno napisano i objasnjeno.

Ako nekim slucajem ne vidite layere da desne strane, ukljucite ih. Window> Layers (mora biti strihir). TimeLine takodjer mozete iskljuciti u istom dropdown menu-u.

Ispricavam se za sve greske u kucanju, tipkovnica koju trenutno koristim ima jako tvrde tipke tako da nekada otkuca duplo slovo a nekada niti jedno. Nova je narucena cekam da stigne  

Jos jednom, za sve sto vam nije jasno mozete pitati ovdje na temi, na PM ili GB. Takodjer ako vas zanima bilo sta vezano za PS mozete mi se obratiti. Toliko od mene, nadam se da vam se tutorijal svidja.

Ostavite komentar kako vam se svidja tutorial i sta bih zeljeli da radim u sljedecem tutoriau!l

Offline zevsofps
l33t

Sviđa mi se tutorijal i tvoji radovi. Svaka čast  
Post ošamario torQ7u
Gamers.ba
Rank 0

Offline SmitoBona
pr0

zevsofps je napisao/la:
Sviđa mi se tutorijal i tvoji radovi. Svaka čast  
Znaci pisem sat vremena tutorial, i taman ga objavim, iste sekunde ti pises kako ti se svidja. Stvarno cesto me ljudi pogresno shvate pa misle da sam uskurcen ili da zelim da se svadjam. Ne zelim, ali nemoj me je*at. Molim te bar procitaj. Nadji neku gresku. Daj mi kritiku. Pogledaj sta na kraju pise, predlozi nesto. Vidim i sam se bavis designom, vidio sam ti signature radove, predobro radis. Sigurno mozes naci neku zamjerku sa tim znanjem. Osjecaj se slobodno da dadnes kritiku.
Post dobio aplauz od torQ7u
1# Post editovao SmitoBona datuma 26.03.14 u 13:07:44
Offline Demonijak
l33t

Strasno oca mi  Svaka cast (Y)
Offline zevsofps
l33t

SmitoBona je napisao/la:
Znaci pisem sat vremena tutorial, i taman ga objavim, iste sekunde ti pises kako ti se svidja. Stvarno cesto me ljudi pogresno shvate pa misle da sam uskurcen ili da zelim da se svadjam. Ne zelim, ali nemoj me je*at. Molim te bar procitaj. Nadji neku gresku. Daj mi kritiku. Pogledaj sta na kraju pise, predlozi nesto. Vidim i sam se bavis designom, vidio sam ti signature radove, predobro radis. Sigurno mozes naci neku zamjerku sa tim znanjem. Osjecaj se slobodno da dadnes kritiku.
Nisam našao zamjerku jer kao što si i sam rekao da je tutorijal za početnike i nema baš dosta 'advanced' stvari u njemu. Iz tog razloga sam preletio preko tutoriala i sve je na mjestu i napisao da je ok. Ako tebi to ne odgovara ja ću brate napisati da ne valja.
Offline SmitoBona
pr0

zevsofps je napisao/la:
Nisam našao zamjerku jer kao što si i sam rekao da je tutorijal za početnike i nema baš dosta 'advanced' stvari u njemu. Iz tog razloga sam preletio preko tutoriala i sve je na mjestu i napisao da je ok. Ako tebi to ne odgovara ja ću brate napisati da ne valja.
Nebitno, znao sam da neces shvatiti. Otvori moje teme. Vecinom dobijem 4 zvjezdice i kazu : Ovo je super, dao bi 5 da mogu. Ako dobijem jednu ili dvije kazu: Jednostavno mi se ne svidja. Nema tu nikakve drazi kad ti ne mozes sa nekim da malo raspravis, ne mora biti ni pohvala ni kritika moze jednostavno da te pita netko kako uradis neki dio ili nesto slicno. Zainteresiranost je 0 i to me boli. Nemam ja nista protiv tebe, jos sam te i pohvalio, ali eto nije ti svejedno kad se za nesto potrudis i dobijes recenicu od 3 rijeci. Ako nista ti kao photoshoper, i slicni tebi, bi trebali razviti neku pricu, na ovakvim temama. Vecina ne zna kako bi forum trebao izgledati.
Offline NB3
global

Pročitao od slova do slova, sve u detalj objašnjeno, svaka čast! Iako nisam vješt u PS-u, znam neke osnove i ja sam radio ajmo reći na skroz drugi način, sad tek vidim da je ovaj lakši i jednostavniji. 
Odličan tut, da te ne hvalim više znaš i sam šta mislim o tvojim radovima.
Možda u sljedećem tutorijalu da nešto pišeš od izdradi logoa, 3D logoa, nešto na taj fazon.

+1
Offline SmitoBona
pr0

NB3 je napisao/la:
Pročitao od slova do slova, sve u detalj objašnjeno, svaka čast! Iako nisam vješt u PS-u, znam neke osnove i ja sam radio ajmo reći na skroz drugi način, sad tek vidim da je ovaj lakši i jednostavniji. 
Odličan tut, da te ne hvalim više znaš i sam šta mislim o tvojim radovima.
Možda u sljedećem tutorijalu da nešto pišeš od izdradi logoa, 3D logoa, nešto na taj fazon.

+1
Moze 3d, o tome sam razmisljao, evo vidjet cemo sta drugi kazu. Ako se nitko ne izjasni (a mislim da nece) pravim 3d tut samo za tebe 
Offline 21asylah
camper

Odlican tutorijal, samo nastavi, treba vise ovakvih stvari!
Offline SmitoBona
pr0

21asylah je napisao/la:
Odlican tutorijal, samo nastavi, treba vise ovakvih stvari!
Hvala, ako mozes predlozi nesto za sljedeci tut.

(ovo nije upuceno licno tebi nego odgovor na cijelu temu)

Prije komentari na moje tutove su izgledali ovako:

Ovog fali 
Offline edd3n
nap

Svaka cast, sve pohvale samo nastavi raditi 
Offline 21asylah
camper

SmitoBona je napisao/la:

Ovog fali 
Mogao bi u C4D razlicite intro-e, nake objekte letece nesto  eto to bih volio vidjet, i znati naravno 
Offline Murloc
nap

K'o što rekoh na PM, ne razumijem se ja u photoshop pa ne znam šta da kažem. Mada izgleda (Y) 
Offline KNARK
pr0

Svaka čast, odličan tutorijal.
Offline SoHigh
nap

SmitoBona je napisao/la:

Ovog fali 
eno mene
Offline BUNTAAAA
HaxXor

Svaka čast na trudu
Detaljno urađen tut, lijepo objašnjeno.
Offline majaba
nap

Džaba sve kad ti na 75x75 ne možeš napraviti ništa kreativno..
Offline Elysium
admin

Svakom temom sve više i više me iznenadiš. Trud je i očigledan, samo je tužno što ovaj tip tema sve manje i manje dobija pažnje, koji je razlog stvarno ne znam. Pošto se ja inače ne razumijem u grafički dizajn, tipa ovoga što ti radiš, mogu samo da pohvalim trud, i da ti dam kritiku jer se lomiš da nekoga naučiš, a taj neko jednostavno preskoči temu. Nadam se da ćeš se i u budućnosti truditi, pa 5 odgovora na temu, 5. Od mene imaš podršku i +1 uvijek!

Svako dobro.
Offline nerche
nap

ne radi mi ova animacija, al nema veze 

hvala za ovo
Offline SmitoBona
pr0

nerche je napisao/la:

ne radi mi ova animacija, al nema veze 

hvala za ovo
Svaka cast 

Evo kada si se potrudio,

1# Post editovao SmitoBona datuma 27.03.14 u 15:24:48
Offline Elmir007
camper

Evo prvi pokusaj, ali nije uspjeo ne znam zasto, imam psd ako zelis pogledati, ako ne de mi ga ti uredi ko i qebu ovom...??

a evo nesto sam izglavio nekako iz svega toga, bar se pokrece haha

1# Post editovao Elmir007 datuma 17.04.14 u 18:42:17
Na vrh
Odgovori