Pozdrav, dobrodošli na Gamers!

Ovo je najveca balkanska zajednica za ljubitelje igara.

POSTANI GAMER! ili ugasi ovu reklamu :)

Forum Bullet World of Warcraft Bullet Rise of the Lichking - History part

Offline HaMza
nap

1380 pregleda, 57 odgovora i 0 glasova
Napisano : 12.11.07 u 17:47:01

Jesi li ikad zelio znati njegovu cjelu historiju?

Ljudi reci cete da sam lud,al ja kazem ja sam WoW fanatic, Evo usudio sam se, ne da ispanem kull il faca, nego iz ciste zelje, da ljudi znaju, i da procitaju, naravno oni koji zele, historijski dio neceg sto im popunjava veliki dio slobodnog vremena. Pa dakle usudio sam se i preveo Ovaj segment historije WoWa na naski . Uzivajte dok citate. ( ako eventualno bude gresaka u prevodu molio bih da me ne korite vec da napravite ispravku i napisete post ).

Uspon Lich Kralja - Prvi dio

Nekad davno mudri Ner´zhul vrijedio je za najveceg duhovnog vodju orka. No prevarom od strane Kil´jaedena doveo je sudbinu orka u pitanje,sto je kasnije znacilo njihovu propast i osnivanje horde zeljne smrti i borbe. I opet, na kraju dvoumio se Ner´zhul u potpunosti ostaviti svoj narod na milost i nemilost vatrenoj legiji. Kralj demona Kil´jaeden kaznio je Ner´zhula za ovo suprostavljanje, unistavanjem njegovog vec ostarijelog tijela, i mucenjem njegove duse. Na kraju mu je postavio posljednji ultimatum : neograniceno sluzenje vatrenoj legiji , ili vjecna patnja. Posto mu nije ostao drugi izbor, Ner´zhul se zakleo Kil`jaedenu da ce ga sluziti, i postao tako strasna i mocna sluga vatrene legije - Lich kralj. Njegova dusa magijom je zatvorena u jedan stari oklop i povezana sa mocnim macem zvanim Frostmourn. Da bi bio siguran da ce mu Ner´zhul biti odan, Kil´jaeden je oklop zatvorio u jednu posebno obradjenu santu ledenog kristala, izgradjenim od djelova leda iz najblize pokrajine ( Twisting Nether). Ovaj smrznuti kristal na kraju je bacen u mirni i cisti svijet Azeroth, gdje je u snjeznim pustinjama Northrenda pronasao svoj dom. Sposobnostima, kojim je Ner´zhul bio obdaren, pripadala je i sposobnost gospodarenja svojom sopstvenom smrti. Iz svog smrznutog prijestolja Ner´zhul je stvorio armiju besmrtnika, koji su mu trebali sluziti, i poslao ih u rat protiv Nerubijana i njihovog mocnog kralja paukova Anubaraka. Iako je rat trajao dugo godina, mnogi od Nerubijana koji su poginuli u bitkama protiv Lich kralja, ustali su kao strasne sluge volje Lich kralja. Na kraju je i sam Anubarak , upao u zamku gdje je bio ubijen, i ustao kao strasni Gruflord, sluga velikog Ner´zhula. Iako se cinilo da je Ner´zhul bio odan svom gospodaru, on je ustvarnosti slijedio svoj podmukli i izvodljivi plan. U cilju toga, na svom kristalnom zatvoru napravio je mali procjep kroz koji je provukao mac Frostmourn i dao zapovijed slugi da ga odnese sto dalje od njegovog zatvora. Ner´zhul je mac htio iskoristiti kao mamac za jednog velikog junaka, jednog odanog podanika koji ce ga oslobodit,i dati mu tijelo za njegovu dusu.Dok je Frostmourn nosen do svog planiranog mijesta, Ner´zhul je sprovodio planove svog gospodara. Od svog dolaska na Azeroth, Lich kralj je bio zauzet stvaranjem podmukle bolesti,koja ce unistiti cijelo covjecanstvo i stvoriti armiju koja ce sluziti vatrenoj legiji. Da bi ubrzao svoj plan, Lich kralj je pronasao mocnog saveznika, velikog Kel´Thuzada, jednog od vodecih clanova savjeta Dalanara. Pod pazljivim okom Lich kralja, Kel`Thuzad je stvorio kult prokletih, jednu grupu ljudi kojim je obecao ulogu kakvu je on imao i vjecni zivot na Azerothu. Ti ljudi su sirili bolest po selima sjevernog Leandrona i stvorili tako masu besmrtnika koji su sluzili Ner´zhula. Kel´Thuzad je posmatrao svoju rastucu armiju i u ime kralja nazvao je Taoci ( Scourge " ispravite me ako sam pogresno preveo " )

Ceznja za Frostmournom - Drugi dio

Veliki archmejdz Antonidus pretpostavio je da bolest koja ljude pretvara u besmrtnike, ima magicno porijeklo, i u Northred poslao vjernu slugu Jaine Prachtmeer, da do kraja istrazi stvar.U pratnji je isao mladi princ Arthas Menethil, jedini sin kralja Terenasa. Jaine i Arthas su pronasli Kel`Thuzada i pritom ga ubili. Smrt nekromana ustvarnosti nije znacila nista, i nije sprijecila povecavanje broja besmrtnika.I dok je bitka protiv besmrtnika dalje buktala, nestala je volja i strpljenje mladog princa. Mladi Arthas i Jaide kasno su stigli do vrata Stratholma zajedno u pratnji legendarnog paladina Uther LIghtbringera, da bi mogli sprijeciti sirenje zarazenog naroda. Arthas je uocio da se neduzni seljaci bez otpora pridruzuju redovima besmrtnika. Dao je zapovijed Uther paladinu da ocisti selo i pobije civile, prije nego sto su mogli postati sluge Lich kralja. Kad se Uther suprostavio volji Arthasa, ovaj ga je optuzio i skinuo mu orden Srebrene ruke.Uther i veliki dio njegove druzine ponizeno su napustili selo. Jaine je takodjer, iznenadjena odlukom Arthasa, okrenula ledja i otisla. Uprkos gubitku vojske Arthas je sproveo svoj plan, pobio civile i unistio preostale kuce i kolibe. Taj dan nesto se slomilo u njemu.Kad je napustio Stratholm, veliki dio njegove ljudskosti je ostalo za njim. Princ se obavezao da ce po svaku cijenu zaustaviti besmrtnike. Uskoro je saznao da bi korijen te bolesti trebao da lezi negdje u Northrendu.Teskim srce i neslomljivom ubijedjenoscu uputio se princ na snijegom pokriveni krov svijeta. Na Northrendu Arthas je sreo svog velikog prijatelja patuljka Muradina Bronzebarta. Muradin je bio u potrazi za jednim macem, koji navodno ima ledendarne moci: mac zvan Frostmourne. Arthas se odlucio traziti taj mac, da ga iskoristi protiv besmrtnika.Na preporuku Uthera Terenas je ubrzo pozvao trupe nazad. Prije nego sto su jedra mogla biti usmjerena prema kuci, Arthas je unajmio par vojnika da spale brodove.Kad je poslije doveo trupe do brodova naredio je svojim trupama da protjeraju te vojnike i na kraju pobiju. Arthas je procesljao napustene daljine i trazio ono,sta je drzao za kljuc spasa svog naroda.Napokon Muradin i Arthas su pronasli mac zvani Frostmourn i procitali tajanstveni ugracirani natpis na omotu u kojem se nalazio mac.Natpis je upozoravao na to da ce nosioc maca imati vjecnu moc,ali pritom da ce platiti cijenu : " Kao sto ostrica prosjeca meso , tako ce moc maca dusu presjeci. " Uprkos ovom upozorenju i Muradinovom suprostavljanju Arthas se zakleo da ce platiti bilo koju cijenu za mac. Na silna naviranja mladog princa, Mrostmourn je prosjekao ledeni kristal i pritom usmrtio Muradina. Arthas je uzeo mac u svoje ruke, i pritom unistio posljednji dio svoje ljudskosti u sebi.Princ nije mogao znati da je Lich Kralj pravi vlasnik maca, i da mac zbog dodatne zacaranosti Kil´jaedena posjeduje moc koju mu je Ner`zhul dodijelio : Moc da krade duse zivih ljudi. Sa Frostmournom u svojoj ruci, i rastucom tamom u svom srcu, Arthas se uputio u smrznute daljine, da bi slijedio ciljeve svog gospodara.

Unistenje smrznutog prijestolja - Treci dio

Cijeli Leandron je pao u slavlje, kad se Arthas trijumfirajuci vratio iz Northrenda.Ali njihovo slavlje trajalo je svega nekoliko trenutaka Ne zadugo, nakon sto je kleknuo pred svog oca,kralja Terenasa, Arthas je mocni mac Frostmourn zabio u srce svoga oca. Na zapovijed Lich kralja, Arthas je pogubio i svog prijatelja Uther Lightbringera, i zatrazio ostatke Kel´Thuzada. Kad je zavrsio svoje dijelo, od glavnog grada,koji je nekad bio u kruni covjecanstva, ostala je samo tiha pustinja smrti i ocaja. Nakon toga ratnik smrti Arthas poveo je svoju vojsku u sume Kel`Thalasa, borio se sa svim elfovima,koji su mu se nasli na putu i probio vrata Silwermuna..Arthas je uz pomoc legendarnog bunara sunca ponovno podigao Kel´Thuzada,da u potpunosti unisti zemlju visokih elfova. Kel`Thuzad je uporedo stim otvorio jedna vrata i oslobodio Archimonda,mocnog vodju demona, da stane na celo vatrene legije. Po svom dolasku kod Lich kralja Archimonde je bio beskoristan. I dok je kasnije Archimonde pratio ciljeve legije,Arthas je putovao prema kontinentu Kalimdor.tamo je susreo Ilidan Stormragea, mocnog lovca demona,ciji su se ciljevi podudarali s ciljevima Lich kralja. Treci rat se zavrsio smrcu Archimonda,zbog kojeg je i unistena vatrena legija.Arthas se vratio u Leandron, gdje ga je mucila teska vizija, koja je, kako je saznao bila znak slabljenja moci Lich kralja. Ratnik smrti vratio se tad u Nothrend i nasao se nasuprot jednoj armiji elfova.To su bili prezivjeli nakon invazije besmrtnika na zemlju Kel´Thalasa. Elfovi su se udruzili s Ilidanom, da uniste Frostmourn. Gruflord Anubarak je zbog toga proveo Arthasa kroz prastare tunele,koji su ga ubrzo doveli do prijestolja pravog Lich kralja.Arthas je tad izasao iz podzemnih tunela i suprostavio se posljednjem izazovu, koji ga je dijelio od prijestolja: Illidan Stormrage, koji je u medjuvremenu postao demon. Prsa u prsa borio se Illidan s Arthasom ; Frostmourn i blizanci macevi Azinotha suprostavili su se jedno drugom. Na kraju je demon ostao lezati u snijegu preliven krvlju. Arthas je otisao dalje ignorisuci glasove proslosti,koji su mu se javljali u glavi, upozoravajuci ga na to sta ce uciniti. Neki kazu da je Arthas jos dok se penjao uz stepenice smrznutog prijestolja,jos uvijek mogao utijecati na svoje radnje. Drugi tvrde da je, otkakao je uzeo Frostmourn u svoje ruke , bio samo jedna marioneta Lich kralja. Bez obzira sta god da je bio slucaj, na kraju samo je jedan glas vladao u dusi Arthasa,kad se priblizavao oklopu smrznutom u ledenom kristalu : " Vrati mac nazad ", zatim je Lich kralj dao zapovijed : " Zatvori krug, oslobodi me iz ovog zatvora ". Sa jednim zamahom Arthas je slomio smrznuto prijestolje. zatim je stavio Kacigu Ner´zhula na glavu i sa tim upotpunosti zavrsio ponovno rodjenje Lich kralja.

Lich kralj sad ceka i kuje planove, da bi navukao pustolovce na isti konac, na kojem je Arthas nekad bio. Frostmourn je zeljan dusa hrabrih i bespomocnih. I jos uvijek negdje ispod kacige Lich kralja cuje se strasni glas kralja : " Sad smo jedno "

To je to, trudio sam se stvarno da prevedem svaki detalj tacno onako kako je dato na ofc, sajtu. Vazno je isteci da je prevod radjen sa njemackog jezika, koji dakle pruza puno mogucnosti u prevodu, zato ako neki predov nekog dijela ne stima da znate. Ipak svako grijesi, pa bih jos jednom molio da ako znate da sam napravio neke velike greske, napisite post i ispravite me. Molio bih jos jednom ljude koji misle spamati da zaobidju temu. Takodjer bi molio admine ako dodje do toga da lock temu odmah

I na kraju mogu samo reci ako ovaj dio dobro prodje, da se mozda odlucim na puno veci poduhvat : Hole WoW History.

Tema u zanimljive . Ako ide HEHE
Offline pr0cessOr
nap

brate zanimljivo ali mi mrsko citat
Post ošamario oldies`Sch.
Gamers.ba
Rank 0

Offline LizzarD
nap

Cjepidlaka sam, zanemari moj komentar ( ako si ga procitao ) :D.

Lordaron*
Jaina Proudmore*
Offline LoKi
nap

svidja mi se kod wowa sto ima svoju pricu i historiju

otvara mastu

btw vidim da si sve sam prevodio ... svaka cast ... za svaku pohvalu
Offline SpinX
nap

Ako nije problem da prevedes ko' što ti kazes "Hole WoW History",jer bas ne kontam na eng. previse ovih naziva pa mi se sve pomijesa
i hvala na ovom,našao sam par greškica ali zanemarit cemo ih
Offline HaMza
nap

Bit ce svega ljudi,zavisi od ovog prevoda.

Vidim imam nekih gresaka,al **** ga sve prevedeno u kratkom periodu,pa i nije cudo
Offline m3n1c
nap

prekucas wc3 frozen throne campaign i eto ti price
Offline Ar1F
nap

WOW hehe...svaka cast za trud...btw kako ti nije bilo mrsko ovo prevodit kad ce doci neki "debili" i reci "mrsko mi citat"...stvarno ne kontam sta oni ovdje radE?sto citaju teme?sto samo spammaju po temama?cccc

btw svaka ti cast za ovo...admine treba mu dat minimalno 200 bodova..
Offline LizzarD
nap

Otidjite i nadjite si knjige..
Offline kaiser
nap

bookz @undernet bilo je u .pdf-ovima
Offline tarav
nap

svaka čast za ovaj prijevod....samo ako budes prevodio Whole WoW History...***ami..TESKO TI SE )..
prevelika je xD
Offline poti
nap

Cudo
Offline nYkoLa6
nap

cijenim tvoj trud , btw. procitao sam do 3 dijela nema vremena :))))
Offline silk_boy
nap

znal neko kako se na silkroad gledaju ni likovi i
to
Offline Grimmsson
nap

LoKi je napisao/la:
svidja mi se kod wowa sto ima svoju pricu i historiju

otvara mastu

btw vidim da si sve sam prevodio ... svaka cast ... za svaku pohvalu
Na zalost u WOWu prica najmanje bitna... kad vidim sta uradise od Ilidana i ostalih legendi iz WC3... a sad i od Arthasa... sramota... sve za prodaju....
Offline sultanamer
nap

al malo su u WoW-u pretjerali puno dobrica je poginulo il otislo na zlo.Slabo vishe i da ima dobrica
Offline sen04Fun
nap

sve ok
Offline Chemical
nap

Svaka cast za prevod, zaista interesantan text.
Offline KASTEER
nap

vala bas sam proctitao i drago mi je sto sam i to saznao mislim da bi ga admin trebao nagraditi
svidja mi se prica i sve ok svaka cast za trud

kad mognes da cijeli hisotry prevedes bilo bi nice a mozes li dati link od cijele historije al na eng ak nije problem

svaka cast

btw bilbo je :P
Offline Mar1n
nap

xD predjes warcraft 3, wow, wow tbc i et ga
Offline Moones
nap

LizzarD je napisao/la:
Otidjite i nadjite si knjige..
Daj nazive plz plz plz plz plz :D
Na vrh
Odgovori